Istorija Svet

Kako su Rusi opet zavoleli Staljina i KGB

U Rusiji ništa suštinski ne može da se promeni dok se ne bude demontirala tajna policija

/ Ilustracija Profimedia
okt 02 2023, 05:00

Podeli

Koliko su se Rusija i Rusi promenili u prethodnih 30 i kusur godina najbolje govori činjenica da su građani Moskve, konačno slobodni od boljševizma i komunizma, srušili spomenik Feliksu Dzeržinskom, zloglasnom osnivaču još zloglasnije Čeke (boljševičke tajne policije iz koje su proizašli NKVD, KGB i današnji FSB), koji se nalazio na trgu Lubjanka, ispred sedišta KGB-a. Šef Spoljne obaveštajne službe Ruske Federacije, poznate po akronimu SVR, Sergej Nariškin je pre par nedelja postavio ispred sedišta SVR-a u Moskvi spomenik Dzeržinskom, ideatoru i kreatoru Glavne uprave za logore i kolonije popravnog rada, čiji je akronim bio “Gulag”.

Nekoliko godina ranije ruski predsednik Vladimir Putin je rehabilitovao Lavrentija Pavloviča Beriju, Staljinovog šefa KGB-a koji je sa svojim zemljakom odgovoran za smrt nekoliko miliona Rusa i drugih građana nekadašnjeg SSSR-a. “Svaka epoha ima svoje heroje”, izjavio je Putin referišući se na Beriju koji je pre nego što je postao Staljinov egzekutor bio fizičar i pionir sovjetskog razvoja atomskog naoružanja.

Rehabilitacija čelnika boljševičkih tajnih službi, zajedno sa vrlo agresivnom falsifikacijom lika i dela Staljina, direktna je poruka urbi et orbi Kremlja, kako unutrašnjoj publici, tako i spoljnoj: vlast ostaje u rukama tajnih službi posle odlaska Putina. Od osnivanja Trećeg odeljenja pre gotovo dva veka, vlast u Rusiji je pod kontrolom tajne policije, bez obzira na to da li se ona zove Treće odeljenje, Ohrana, Čeka, NKVD, KGB ili FSB.

Poštovani, da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate ili probajte besplatno mesec dana.

Velike price