Istorija Svet

Kako su Rusi opet zavoleli Staljina i KGB

U Rusiji ništa suštinski ne može da se promeni dok se ne bude demontirala tajna policija

/ Ilustracija Profimedia
okt 02 2023, 05:00

Podeli

Koliko su se Rusija i Rusi promenili u prethodnih 30 i kusur godina najbolje govori činjenica da su građani Moskve, konačno slobodni od boljševizma i komunizma, srušili spomenik Feliksu Dzeržinskom, zloglasnom osnivaču još zloglasnije Čeke (boljševičke tajne policije iz koje su proizašli NKVD, KGB i današnji FSB), koji se nalazio na trgu Lubjanka, ispred sedišta KGB-a. Šef Spoljne obaveštajne službe Ruske Federacije, poznate po akronimu SVR, Sergej Nariškin je pre par nedelja postavio ispred sedišta SVR-a u Moskvi spomenik Dzeržinskom, ideatoru i kreatoru Glavne uprave za logore i kolonije popravnog rada, čiji je akronim bio “Gulag”.

Nekoliko godina ranije ruski predsednik Vladimir Putin je rehabilitovao Lavrentija Pavloviča Beriju, Staljinovog šefa KGB-a koji je sa svojim zemljakom odgovoran za smrt nekoliko miliona Rusa i drugih građana nekadašnjeg SSSR-a. “Svaka epoha ima svoje heroje”, izjavio je Putin referišući se na Beriju koji je pre nego što je postao Staljinov egzekutor bio fizičar i pionir sovjetskog razvoja atomskog naoružanja.

Rehabilitacija čelnika boljševičkih tajnih službi, zajedno sa vrlo agresivnom falsifikacijom lika i dela Staljina, direktna je poruka urbi et orbi Kremlja, kako unutrašnjoj publici, tako i spoljnoj: vlast ostaje u rukama tajnih službi posle odlaska Putina. Od osnivanja Trećeg odeljenja pre gotovo dva veka, vlast u Rusiji je pod kontrolom tajne policije, bez obzira na to da li se ona zove Treće odeljenje, Ohrana, Čeka, NKVD, KGB ili FSB.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price