Psihologija

Zašto neke veze uspevaju

(a neke ne)

/ Ilustracija Freepik
avg 21 2024, 06:19

Podeli

U Tanzaniji, u jednom od najneverovatnijih rezervata, Serengetiju, nazvanom i desetim čudom prirode, nisu neuobičajeni odlasci u lov, nažalost. Kako životinje love jedne druge, tako i ljudi to čine, navodno, kontrolisano. Ali u jednom takvom trenutku koji je zabeležio psihoterapeut poznatih Terens Ril, ne znajući da i sama može biti plen nepoštenog predatora lavica se povukla u visoku travu, posmatrajući bezbrižnu bradavičastu svinju, koja je njuškala po zemlji tražeći hranu. Potencijalni doručak.

“Kao u savršenom skladu, i lavica i bradavičasta svinja podigle su pogled i zatim potrčale kao katapultirane, lavica jureći svinju. Posle tog neverovatnog sprinta, koji je trajao svega nekoliko sekundi, obe životinje su – ponovo naizgled usklađene – prikočile u mestu.” Lov je završen, bez ulova za lavicu.

Šta ih je zaustavilo u istom trenutku? Iskusni vodič na safariju je objasnio Rilu da je reč o uštedi energije. “Ovde vlada zakon zemlje. Napreži se najmanje moguće, štedi energiju, dok si još živ. To je linija koja je i lavu i svinji, kada su je prešli, dala do znanja da dalja potera nema smisla, lav neće sustići svinju.”

Bio je to trenutak u kojem je Terens Ril, jedan od najpoznatijih porodičnih psihoterapeuta, stručnjak za mušku psihologiju, rodna pitanja, traume i moć, počeo da shvata kako funkcioniše veza društvenog mozga. On je u svojoj relacionoj teoriji, koju je detaljno opisao u knjizi “Nas dvoje: zajedno do uspešne veze” (Psihopolis, 2023) – a za koju je predgovor pisao legendarni Brus Springstin – pokušao (mnogo detaljnije od ovoga) da objasni kako ta povezanost utiče na naše veze. On smatra da ne treba u odnosima da posmatramo samo sebe, već i drugoga, uvažiti postojanje onog “mi”.

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price