/ DPphoto / Profimedia

Preti li nam kuga?

Postoji strah da ćemo se suočiti sa multirezistentnim sojevima otpornim na mnoge ili sve antibiotike, a takav scenario je moguć spontano, ali i hotimično

feb 12 2025, 05:44

Podeli

Čak i za mnoge lekare kuga postoji jedino u dalekom kolektivnom istorijskom sećanju, poput lepre, koja se takođe pogrešno vezuje samo za srednjovekovlje. Međutim, u svetu se i danas godišnje registruje par hiljada obolelih od ove često fatalne zaraze. Svetska zdravstvena organizacija ju je 2017. godine proglasila ponovo iskrslom (engl. re-emerging) bolešću, u želji da ukaže ne samo na njeno učestalo pojavljivanje već i na buduće moguće epidemijsko širenje. Pojedini autori ukazuju i na pandemijski potencijal kuge.

Najugroženija područja danas su Madagaskar i centralna Afrika, posebno DR Kongo, a na trećem mestu je Peru. Septembra 2017. na Madagaskaru je izbila epidemija kuge sa preko 2400 evidentiranih bolesnika. Čak i u SAD ima autohtone kuge, što znači da se Amerikanci zaražavaju u svojoj zemlji. Tokom ovog veka takvih slučajeva je bilo prosečno po sedam godišnje, ali pod vanrednim okolnostima, broj bi se znatno povećao.

Pročitali ste poslednji besplatni tekst.

Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price