Ljudima u Sarajevu nikad nije bilo teško smisliti razlog da nešto proslave, a polovinom avgusta za to je postojao, kako kažu u gradskim strukturama, krupan razlog. Završena je procedura zaštite i brendiranja sarajevskog ćevapa, jednog od najprepoznatljivijih simbola Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Time je to planetarno poznato jelo, koje je na svjetskom atlasu hrane ‘The Taste Atlas’, stavljeno na 10. mjesto najboljih jela na svijetu, na međunarodnom nivou ispunilo sve uslove da bude registrovano kao autohtoni domaći bosanskohercegovački proizvod.
Izgubila je Bosna i Hercegovina u protekle dvije-tri decenije, uglavnom zbog neshvatljive nezainteresovanosti institucija, mnoge autohtone proizvode, od cijenjenih pasmina životinja i vrsta biljaka, pa sve do poljoprivrednih proizvoda i tradicionalnih bosanskih jela. Registrovale su ih neke druge zemlje, čak i pojedinci.
Ćevapi su, eto, ipak spašeni takve globalne “otimačine”, najviše inicijativom gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić, koja je još prije dvije godine okupila poznate sarajevske ćevabdžije i, kako se to obično kaže, predstavnike nadležnih institucija, da bi svi zajedno krenuli u proces brendiranja nečega na što su ljudi u Sarajevu iznimno ponosni i osjetljivi. Kraj ovog procesa je ovih dana obilježen kako i dolikuje – degustacijom, ili prevedeno na običan rječnik, dijeljenjem ćevapa na Baščaršiji turistima i građanima.
Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se