business week Društvo

Mogu li da zarate dve zemlje koje imaju McDonald’s?

Od samih početaka bilo je jasno da ovaj fast-food lanac ne prodaje samo hranu, nego i američki način života, pa ga zato neki vide i kao pretnju lokalnim kulturama

Ilustracija freepik/vp
мар 06 2024, 08:00

Podeli

U mnogim studijama o amerikanizaciji, Mekdonalds se smatra simbolom Amerike i neodvojivim delom amerikanizacije i američkog kulturnog imperijalizma. Upravo zato što je Mekdonalds jedan od najprepoznatljivijih simbola Amerike, kroz ovaj fast-food lanac, mogu se pratiti proces amerikanizacije i širenje američkih uticaja po svetu, ali i sve otvoreniji antiamerikanizam. Priča o Mekdonaldsu jedna je od američkih success stories. Mekdonalds je najveća svetska fast-food kompanija, sa više od 36.000 restorana u više od 100 zemalja. Ovaj fast-food restoran su 1937, prvo kao kiosk, a onda 1940. kao drive-in, u Kaliforniji osnovali braća Ričard i Moris Mekdonald.

Prava ekspanzija Mekdonaldsa je, međutim, počela 1955, kada je Rej Krok otkupio firmu od braće Mekdonald i otvorio prvi restoran u predgrađu Čikaga, a potom počeo sa širenjem franšiza i osnivanjem Mekdonalds kompanije. Šezdesetih godina je Mekdonalds postao prisutan u većini američkih predgrađa, sa preko milion prodatih hamburgera dnevno. Vrlo brzo po uspostavljanju fast-food hegemonije u samoj Americi, kompanija je počela širenje otvaranjem lanaca restorana u Portoriku i Kanadi (1967), pa od 1971. u Japanu, Australiji i Zapadnoj Evropi, a zatim je počela širenje i u Latinskoj Americi, Aziji i u komunističkim i postkomunističkim zemljama.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price