Biznis Svet

Kraj Hongkonga kao svetskog finansijskog centra?

Pobeda politike nad ekonomijom je preslikan model autoritarnosti iz kontinentalne Kine. Čeka li ista sudbina i Tajvan?

Ilustracija VP / Izvor fotografije msandrioli@gmail.com / DPphoto / Profimedia
apr 12 2024, 05:00

Podeli

Ako je neko i imao iluzija, od 23. marta više ih nema. Hongkong neće više biti ono što je bio. Gubi reputaciju svetskog finansijskog i poslovnog centra i čeka ga sudbina kineske komunističke provincije. Najvećoj poslovnoj kapiji za Kinu preti tiho zatvaranje i ključ u bravi.

Tog 23. marta počeo je da važi Zakon o nacionalnoj bezbednosti, koji bi, po procenama menadžera i analitičara, mogao ozbiljno da potkopa globalnu ulogu tog grada koji je Velika Britanija 1997. godine vratila Narodnoj Republici Kini. Jednodomni parlament Hongkonga, bez glasova opozicije, jednoglasno je usvojio Član 23 zakona koji obuhvata novodefinisana dela izdaje, secesije, špijunaže, krađe državnih tajni i poverljivih informacija, pobune i stranog mešanja protiv centralne vlade u Pekingu. Mnogi od navedenih zločina već su bili obuhvaćeni Zakonom o nacionalnoj bezbednosti (NSL) koji je Kina nametnula Hongkongu 2020. godine (njime su zbrisani politička opozicija, prodemokratsko civilno društvo i nezavisni mediji), ali Član 23 sadrži dodatne mete među poslovnim subjektima i građanima Hongkonga koji sarađuju s njima.

Prema ugovoru o povratku Hongkonga pod kontrolu Kine taj grad morao je 50 godina da uživa status kakav je imao pre predaje, ali je Zakon o nacionalnoj bezbednosti donet poslednjeg dana juna 2020. godine stavio van snage taj ugovor i uništio demokratske slobode koje su decenijama krasile taj grad. Kevin Jam, viši saradnik Centra za azijsko pravo Univerziteta Džordžtaun, ceni da Član 23 tog zakona, usvojen 23. marta, može naneti štetu ekonomiji Hongkonga kao što je bazični NSL učinio demokratskom društvu.

Strahovanje stranih poslovnih ljudi u Hongkongu dodatno je podstaknuto prošlogodišnjim hapšenjem petoro rukovodilaca pekinške kancelarije američke istraživačke kompanije Mintz Group pošto su kineske vlasti pooštrile pristup informacijama

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price