Velike biografije

Toma Zdravković, puna istina o poslednjem boemu Balkana

Tragedije, nemaština i ambicija, strasti, kocke i žena, osećaj da u sebi ima nešto veliko i da to veliko zaslužuje da bude podeljeno sa svetom, čine ga većim čak i od pesama koje su odzvanjale

Ilustracija VP
jul 14 2023, 05:00

Podeli

Između dva stola: Istinski jugoslovenski Džoni Keš

“Moj rodoslov ide od kraljice Ade, sestre Malkoma IV, potomka kralja Dafa, prvog vladara Škotske. Adini posedi obuhvatali su svu zemlju istočno od reke Miglo u dolini Brana, u onome što je danas okrug Fajf. Malkomovog zamka odavno nema, ali i dalje možete da naiđete na poneki kamen iz njegovih zidova u crkvenom zvoniku u malom mestu po imenu Stratmiglo. Moto moje porodice, na našem grbu, bio je ‘Bolja vremena dolaze’. Njihovo prezime bilo je Kejš, sa emigracijom u šesnaestom i sedamnaestom veku pretvara se u Keš. Prvi američki Keš bio je Vilijam, moreplovac i kapetan jednog broda, ‘Dobra namera’, koji je prevozio namirnice za doseljenike u Novom svetu pre nego što se i on nastanio u okrugu Eseks, u Masačusetsu, 1667. godine…”

Ovako počinje autobiografija Džonija Keša, ikone američke muzike i američke (pop) kulture, jedna od najboljih, najiskrenijih knjiga koju je bilo koji muzičar, pesnik i kantautor, a biće i bilo koji pisac, ikada objavio.

Paralela je jasna, i ne nalazi se citat na početku ove knjižice, zapravo malene studije, biografsko-sociološke, o Tomi Zdravkoviću slučajno, jer u dugom nizu traganja za odgovorom ko je srpski (i jugoslovenski, jer priča o Tomi Zdravkoviću ne poznaje granice, posebno ne one koje su podebljane tek nakon njegove smrti) Džoni Keš, odgovor može biti samo jedan.

Poštovani, da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate ili probajte besplatno mesec dana.

Velike price