Svet

Sprema li se Amerika za rat sa Iranom?

Pad iranskog mostobrana u Siriji, proterivanje njihovih oficira i saveznika, teški gubici Hezbolaha deo su mozaika koji sada vodi nastavku strategijskog povlačenja Teherana

U Crvenom moru plovi nosač aviona CVN 75 „Hari Truman”. Kažu Huti da ga neće dirati jer je na poziciji na kojoj su Meka i Medina štit za taj brod. / U.S. Navy / Zuma Press / Profimedia
apr 16 2025, 05:58

Podeli

Iran ima jednostavan izbor: rat ili odricanje od plana da se izradi nuklearna bomba. Bela kuća namerava da obezbedi pune bezbednosne garancije Izraelu koji je pokazao da može u konvencionalnom i hibridnom ratu da izdrži sukob sa svim silama oko sebe, ali ne može da mirno živi pod pretnjom da će Iran u nekom trenutku u budućnosti završiti razvoj nuklearne bombe. Ultimativnu pretnju ne može da otkloni izraelski i američki protivraketni štit.

Balističke rakete velikog dometa pogodne za proboj kroz izraelsku PVO sada Iran poseduje i to su dokazali u nekoliko udara iz Jemena. Decembra prošle godine jedna raketa pala je između Tel Aviva i Jafe. Podrazumeva se da Huti ne poseduju svoj pogon za razvoj i proizvodnju balističkih raketa i da se radi o sredstvima doturenim iz Irana. Većina raketa su presretnute od izraelske PVO, ali neke su prošle i Izrael ne može da dozvoli rizik od radikalne pretnje.

Probali su već da avijacijom i raketama počiste neke od iranskih nuklearnih pogona, narušili su njihov sistem vazdušnog osmatranja i javljanja i PVO velikog dometa. Pokazali su da se neće puno premišljati oko primene sile, ali efekti nisu dovoljno čvrsta garancija da na duži rok Iran neće postati nuklearna sila. Naravno, scenario kakav Izrael može samo da poželi je radikalna politička promena, nekakav novi režim ili barem slaba vlast u Teheranu.

Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno tokom uskršnjih i prvomajskih praznika.

Velike price