Svet

A šta je Iran hteo da postigne napadom Hamasa na Izrael?

Iran neće direktno ući u rat sa Izraelom, jer bi to automatski značilo i ulazak u oružani sukob sa SAD, ali će koristiti sve raspoložive snage da produži što je moguće više postojeće ratno stanje

Foto Iranian Supreme Leader’S Office / Zuma Press / Profimedia
nov 03 2023, 05:00

Podeli

“Kad pričate o Hamasu, ne možete da zanemarite džihad. Kad pričate o džihadu, ne možete da zaboravite Hezbolah. Kada pričate o Hezbolahu, ne možete da izostavite Iran…”, to je neka vrsta brzalice koju često vrte libanski novinari da bi ukazali na postojanje “Osovine otpora”, kako Teheran definiše svoje terorističke saveznike i države koje, više ili manje, drži pod kontrolom.

Islamistički režim u Iranu je odavno shvatio da se terorizam isplati, baš kao i proglašavanje kao najuzvišenijeg cilja da se Izrael uništi a Jevreji iskorene. Tako je kreirao armije terorista u Libanu, Siriji, Jemenu, Gazi, na Zapadnoj obali, u Iraku. Istovremeno je dodatno radikalizovao ceo muslimanski i arapski svet. U strahu od Teherana i islamskih revolucija po iranskom receptu, arapske petromonarhije su počele masovno da finansiraju džihadističke i najekstremnije islamističke organizacije, kupujući mir u svojoj kući, sejući seme terorizma koji će pogoditi Zapad.

Takođe, ajatolah Ali Hamnej i njegova Revolucionarna garda (pasdarani) vrlo dobro znaju da je mnogo unosnije voditi tzv. proxy ratove. Uprkos brojnim iskušenjima i krizama, Islamska Republika od završetka rata sa Irakom 1988. godine nije više vodila konvencionalne ratove i pored toga što su njeni vojnici bili angažovani u Avganistanu, Iraku, Siriji, Libanu, Jemenu. Prošlonedeljni napadi na američke vojne baze u regionu od strane Huta i paravojnih formacija su deo uobičajenog repertoara Teherana.

Poštovani, da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate ili probajte besplatno mesec dana.

Velike price