Roditeljstvo
Psihologija

Da li je u redu plakati pred decom?

Odrasli često dečje emocije ne doživljavaju ozbiljno i ne razumeju koliko ih snažno deca osećaju. Ne razumeju to ni sama deca, zato je bitna pomoć odraslih

Roditeljstvo Pokazivanje tuge može imati pozitivne efekte, ukoliko roditelj adekvatno izražava emociju i pritom pruža objašnjenja i osećaj sigurnosti / Ilustracija Freepik
nov 09 2024, 05:00

Podeli

Rodilo se novo biće. Nije bilo zvona, čulo se nešto nalik uzbuni. To biće, plačem je reklo „zdravo svete” i propustilo da kaže – imajte milosti, od emocija trenutno znam samo za „prija – ne prija”. Biti beba znači osećati najpre opštu uzbuđenost, iz koje se kasnije razvijaju druge emocije. Prvo stiže neprijatno osećanje – uznemirenost, a onda zadovoljstvo. Spektar emocija se s vremenom širi, te se iz početnog neodređenog nezadovoljstva razvijaju i gnev, gađenje, strah, ljubomora, a iz zadovoljstva stižu osećaj naklonosti, radosti i druge.

Dečje emocije se javljaju češće i brže se smenjuju, u odnosu na emocije odraslih. Dete začas može preći iz radosti u suze, iz naklonosti u ljubomoru, objašnjava TA savetnik i psihoterapeut pod supervizijom Ivona Šćepanović.

Kaže da zbog toga odrasli često dečje emocije ne doživljavaju ozbiljno i ne razumeju koliko ih snažno deca osećaju. Ne razumeju to ni sama deca, zato je bitna pomoć odraslih. Ako roditelj ne ume da pomogne detetu da se emocionalno reguliše, to je problem.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

blackfriday

Velike price