Sve tekstove iz ovog serijala koji je objavljivan na Velikim pričama tokom 2023. godine pročitajte OVDE.
***
Opet se, izgleda, nalazimo u nekom takvom trenutku, kada ne shvatamo gde se kreće svet, gde je u tim promenama i danas naše mesto. Kada nismo sa sobom raščistili šta to znači kada ste za Evropu, i da li to podrazumeva samo neke vrednosti ili nešto više. I kada se opet postavi pitanje da li smo mogli da napravimo takvo društvo ili se danas ponovo udaljavamo od njega.
Preporučujemo

Svaki Srbin je od 1990. izgubio najmanje 660.000 dolara
Najveća ekonomska analiza našeg kraha

Kako je Ivan Ostojić izračunao koliko su nas koštale protekle 33 godine
Šta bi bilo da nismo skrenuli desno pored Albukerkija i kako je nastao tekst o kojem se priča?

Svaki Srbin će zbog naših izbora od 1990. živeti dve godine kraće
Da li smo mi, kao društvo, skrenuli pogrešno krajem osamdesetih? Šta nam o tome sugerišu potencijalni gubici u broju stanovnika i očekivanoj dužini života u Srbiji u periodu 1990–2020?

Koliko nas je (stvarno) koštao odliv mozgova
Ako saberemo ukupne troškove vaspitanja i obrazovanja kojih se Srbija odrekla kroz prosečni godišnji odliv 45.000 građana, oni se kreću u rasponu od 5,8 do 6,7 mlrd. USD godišnje, odnosno u kumulativnom iznosu za posmatranih 11 godina iznose - 67,6 mlrd. USD. Procenjena ulaganja u vaspitanje i obrazovanje kojih smo se odrekli svake godine su bili iznad godišnjeg BDP-a Crne Gore

Odliv mozgova: Svake godine ostanemo bez 26,2 milijarde dolara
...ili 53% BDP-a Srbije. Godišnji čist gubitak Srbije zbog emigracije je iznad godišnjeg BDP-a Kipra koji, prema metodologiji Svetske banke, spada u razvijene zemlje

Istina o srpskom BDP-u
BDP je pokazatelj koji zanemaruje ključne aspekte individualnog i društvenog blagostanja zbog čega ga je neophodno krajnje oprezno tumačiti
Ovim je rečima, otprilike, glavni urednik Velikih priča Veljko Lalić, gostujući na N1 televiziji, objasnio važnost serije tekstova koji se nadovezuju jedan na drugi, a u kojima su najugledniji autori pedantno i temeljno izračunali koliko su našu ekonomiju i naše društvo suštinski koštale pogrešne odluke od 1990. godine naovamo.
Statistika često ne može da objasni život, ali ponekada brojke mogu da budu otrežnjenje, kao u ovom slučaju, koje bi nam pomogle da shvatimo razmere pogrešnih odluka.
Kako su ovi tekstovi izazvali retko viđene reakcije i pokrenule serijal tekstova, pošto su se autori uključivali i nadovezivali – a ovo je nažalost tek početak, pošto ćemo, kako je Lalić i najavio na N1, sada imati i analize o gubicima u specifičnijim oblastima društva, poput zdravstva – pomislili smo da je dobra ideja da se svi teksovi nađu ovde, na jednom mestu i da se uradi kratka rekapitulacija ove tragične tri decenije za nama i onoga što su saradnici Velikih priča do sada utvrdili.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se