Poznato je da su sahrane u Crnoj Gori nalik pozorišnoj predstavi, ali nikad nisu opšte mjesto. Govor je punchline te precizno osmišljene drame, a umrlice, odnosno čitulje su nešto posebno. One se dugo tumače i katkad su to šifrovane poruke. Poslednji pozdravi su after movie.
Nakon Drugog svjetskog rata, Beograd je imao Borbu, Sarajevo je imalo Oslobođenje, a u Crnoj Gori je ekvivalent takvih novina bila Pobjeda. Naziv Pobjeda je apsolutno odgovarajuć tradiciji megalomanije i herojstva. Zajedno smo se svi borili i oslobodili, ali samo mi smo pobijedili.
Upravo u Pobjedi objavljivalo se najviše umrlica, jer je dugo bila jedina i imala je dobru distribuciju. Nekad je slogan Pobjede bio “Novina od riječi” a kad je Pobjeda zapala u krizu i kad ju je narod kupovao samo da bi vidio ko je sve umro da nekome ne preskoče sahranu i ne obrukaju se, govorilo se da Pobjedi treba promijeniti slogan iz “Novina od riječi” u “Živimo od mrtvih”.
Krajem devedesetih godina prošlog vijeka pojavila se i dnevna novina Dan. Pobjeda je prešla na latinicu, a Dan je kontrirao i forsirali su ćirilicu. Nije to bila jedina podjela, već je Pobjeda bila državna i na liniji nezavisnosti, dok je Dan gazio opoziciono i važio za platformu ideje o zajedničkoj državi. Tako su se podijelili i mrtvi, pa se gledalo ko je od preminulih završio u Danu, a ko u Pobjedi. Po tome se jasno vidjelo “ko je za koju opciju”.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se