Već dugo traje prepirka Crne Gore i Hrvatske oko broda „Jadran“. Zvanično je taj spor sporazumom zaokružen i sve je jasno, ali dvije države se i dalje prečesto peckaju. Nije „Jadran“ ratni brod, to je školski brod, ali se prepiru oko njega kao da je u najmanju ruku riječ o nosaču aviona. Otišlo je predaleko, do toga da hrvatski ministar odbrane otkazuje sastanke i susrete sa crnogorskim ministrom. Mediji su to jedva dočekali, sve je proglašeno za diplomatski skandal. Danas sve mora biti zvučno, sve mora biti proglašeno za veliku vijest, i što jeste i što nije skandal, a kad mu se doda ono diplomatski skandal, mnogo jače odjekne. Narod kao narod, lako se upeca, iako je stvar krajnje jednostavna.
Javili su se i pripadnici HOS (Hrvatske odbrambene snage) i zaprijetili da ako Crna Gora ne isporuči „Jadran“ Hrvatskoj, oni će doći po brod. I ta vijest je nezasluženo odjeknula. Možda opskurna ekipa iz HOS hoće da krene rikverc stopama vojnika iz Crne Gore koji su početkom devedesetih pohodili Konavle i Ćilipe, a vraćali se sa plijenom, mažnjavali sve pred sobom, od gaćica do tehnike. Ali izgleda da brod „Jadran“ nije otet, on je u brakorazvodnoj parnici nakon razvoda braka zvanog SFRJ pripao Crnoj Gori. Kraj.
„Jadran“ je na cijeni jer je predivan školski brod, jedrenjak koji je poput umjetničkog djela. Napravljen je u Njemačkoj po narudžbi Jugoslovenske kraljevske ratne mornarice, 1931. godine. Iz Hamburga pravo u Tivat 1933. godine, gdje se i danas nalazi. Plovio je mnogim morima i obišao skoro sve evropske luke, a pred ovaj naš lokalni rat devedesetih, iz Splita je otišao na remont u Tivat. Tamo ga je zatekao i raspad SFRJ. Prema pravilima razvoda republika i raspada države, tu gdje se našao, tu i pripada. Ima još osnova, ali to je jedan od važnijih.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se