Biznis Svet

“Dedolarizacija”: Dolazi li kraj dominacije američke valute?

Globalna multipolarizacija u ekonomskom i geostrateškom smislu ima za cilj da se smanji uticaj Amerike na svetske trgovinske i finansijske tokove i time njena vojna i politička moć

Ilustracija / Kheng Ho Toh / Alamy / Profimedia
jan 02 2024, 07:27

Podeli

Od napada Rusije na Ukrajinu i posebno nakon američkih i evropskih sankcija Rusiji u okviru kojih su, između ostalog, oduzete ruske devizne reserve u iznosu od 350 milijardi američkih dolara, nemali broj zemalja, uključujući Kinu, Rusiju, Brazil, Indiju, Saudijsku Arabiju i Južnu Afriku je pokrenuo proces potiskivanja hegemonije američkog dolara kao svetske rezervne valute.

Na primer, od sredine 2022. Rusija i Kina trguju u lokalnoj valuti. Decembra 2022. Saudijska Arabija i Kina su obavile prvu transakciju u juanima. U martu ove godine su Brazil, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati i Kina sklopili sporazum o trgovini u lokalnoj valuti, dok je Putin izjavio da će Rusija trgovati sa zemljama u Aziji, Africi i Južnoj Americi u juanima. Istog meseca je francuska kompanija Total Energies u juanima platila tečni gas kineskoj državnoj firmi CNOOC.

Američki dolar je dominantna svetska valuta od Drugog svetskog rata. U 1950, učešće Amerike u svetskoj industrijskoj proizvodnji je iznosilo 62%. Petnaest godina kasnije, njeno učešće je palo na 43%, ali je, sa druge strane, američki dolar činio 80% svetskih deviznih rezervi. U 2022, učešće Amerike u svetskoj industrijskoj proizvodnji pada na 20%, u globalnom BDP-u na 22%, dok je učešće američkog dolara u svetskim deviznim rezervama ostalo u nesrazmeri sa pokazateljima realne ekonomske moći i iznosilo je oko 60%.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price