Primetila sam vrlo živu i zanimljivu diskusiju vezanu za pitanja roda, uloga, konfuzije i difuzije. U savremenom svetu se danas vode burne diskusije oko prava svake osobe da se izjasni kog je roda, kako se oseća bez obzira na to kako je rođena. Insistira se i na tome da se osobe same određuju i i da se u komunikaciji i jezički zahtevaju od okoline da ih oslovljava onako kako se osećaju. Sve to spada u ljudska prava. Da, to je naša savremenost. Međutim, većina nije odmakla od toga da utvrđuje i to vrlo precizno, šta pripada i šta je prikladno ženama, a šta muškarcima.
Verujem da vam je dosadilo, kao meni, da raspredamo priču o tome koliko su žene i muškarci različiti, zbog čega su takvi, gde to vodi, ko je bolji, čiji mozak je veći, produktivniji, ko živi duže…
Umesto uvoda, želela bih da sa vama podelim jednu šalu: voze se dve bebe u kolicima i jedna pita drugu: “Šta si ti, bata ili seka?”. „Pa seka”, odgovori druga. “Vidiš da imam roze patikice”.
Da nam je neko pre 20 godina pričao o tome kako će neki dečak dobiti servis za kuvanje za Novu godinu i to roze, zacenili bismo se od smeha. Ili bismo možda odmahnuli glavom, tipa novotarija na pretek, uvek neko nešto izmišlja. E, to je daleko prošlo vreme, zaista. Današnje mame su mnogo savremenije od ondašnjih i pošto i devojčice guraju bagere, voze kola na pedale, pucaju iz nekog svemirskog naoružanja, zašto dečaci ne bi imali šporetić, tanjiriće i šoljice? Posebno kad su mali, gledaju šta radi mama, još ako imaju sestricu, gde ćeš veće zabave.
Oni dečaci koji su danas očevi, a čije mame su bile mudre da im ne uskraćuju sve radosti odrastanja, uključujući servis za dečake, su danas odgovorni očevi. Bili su odgovorni i oni pređašnji, ali ovi novi imaju neki poseban šmek. Ne mršte se kad menjaju bebi pelene, znaju da naprave kajganu, a da kuhinja ne izgleda kao da je napadnuta napalm bombom, umeju da skuvaju i neke specijalitete čak bolje od mama. Peglaju svoje košulje, šetaju decu, vode ih na razne aktivnosti, ali stignu na posao, svoj sport, pivo posle utakmice ili treninga. Obraduju partnerku nenadanim cvetom ili izlaskom koji je ničim izazvan. Planiraju odmore, ne zatežu oko sitnica i nemaju potrebu da dokažu da su bolji. Naučili su da svako od partnera treba da „reguliše” svoju primarnu porodicu tako da do sukoba mogućih zaraćenih strana, najčešće snaje i svekrve, ne dolazi. A sve je počelo servisom za dečake.
Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se