Tekst iz magazina Wired za Velike priče priredile Ana Ćosić i Jelena Vujković
Uspon generičke AI umetnosti izaziva oduševljenje – ali važno pitanje koje mnoge brine je to da li veštačka inteligencija može da napravi “bolju umetnost” od većine ljudi. Ako je istorija dosledan pokazatelj, društvo će nastaviti da favorizuje ljudsko umetničko stvaralaštvo.
Značenja takve nove umetnosti ne mogu da ostanu ista kao ranije. Verovatno će se granice stvaralaštva pomeriti jer sami utičemo na njih. Društveni ukusi su se već promenili pod uticajem tehnološkog napretka. Sada će se to ponovo desiti, a nećemo ni primetiti. Naši ukusi će se menjati u korist ljudske umetnosti.
Nije iznenađujuće to što u osmišljavanju novog sveta prepunog AI umetnosti ne uzimamo u obzir da se promenio ukus celog društva. Skloni smo uverenju da ćemo i u budućnosti želeti iste stvari kojim težimo sada, a da će samo naše sposobnosti da ih ostvarimo evoluirati. Jedna poznata studija je ovo nazvala “krajem istorijske iluzije”: ljudi se slažu da su se njihovi najvažniji ukusi promenili tokom protekle decenije, ali smatraju da će nadalje ti ukusi ostati onakvi kakvi jesu, pošto su verovatno dostigli neki vrhunski nivo prefinjenosti.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se