Politika

Dora Bakojani, Nik Kejv i glasanje u Savetu Evrope

Nik Kejv u suštini sa SNS ima veze kao prosečan Grk, vlasnik apartmana u Grčkoj, sa stavom Dore Bakojani

/ ROLF VENNENBERND / AFP / Profimedia
maj 01 2024, 05:00

Podeli

Februara 1989. izbija štrajk u rudniku Stari trg. Slobodan Milošević helikopterom dolazi u Prištinu ne bi li zaustavio krizu. “Šok e šoće, mir dita”, pozdravio je okupljene. Pokušaj je završen neuspehom. Podrška albanskim rudarima stiže iz Ljubljane: u “Cankarjevom domu”, održan je 27. februara 1989. godine skup koji je označio prvi veliki javni sukob jednog republičkog rukovodstva sa Miloševićem koji je bio u usponu. Skup je organizovan da bi se izrazila solidarnost sa rudarima Trepče koji su štrajkovali. Prvi čovek Slovenije Milan Kučan tada izgovara bizarnu rečenicu: “Jugoslavija se brani u Trepči.”

Slovenci su podržali kosovske Albance, tobože i Jugoslaviju, samo zato da više nikad ne bi bili u Jugoslaviji, niti u istoj državi sa kosovskim Albancima. Ili što bi omiljeni Vučićev filozof Lajbnic rekao – imali su “dovoljan razlog”. Nabusite i trapave Miloševićeve inicijative i reakcije poznih osamdesetih ni u retrospektivi ne menjaju suštinu albanskog pokreta na Kosovu koji je bio suštinski nacionalistički i separatistički i kao takav idealan saveznik slovenačkom i hrvatskom nacionalizmu.

Kao odgovor na podršku koju je albanski separatizam dobio na skupu u “Cankarjevom domu” u Beogradu su započele demonstracije, propraćene masovnim protestima i u drugim gradovima Srbije. “Uhapsite Vlasija!”, tražili su demonstranti. “Biće uhapšen!”, obećao je Milošević i održao reč. Eto, nisu uvek studenti u pravu. Tada, kad su dali podršku Miloševiću dolazeći iz Studentskog grada pred Skupštinu, nisu bili u pravu.

Niko tada u onoj uzavreloj masi pred Saveznom skupštinom nije slušao obraćanje tadašnjeg predsednika Predsedništva SFRJ Raifa Dizdarevića. Svi su čekali samo svog Slobu – “Slobu Slobodu”, onu “Slobodu koja se piše sa N (SlobodaN)”. Milan Kučan je smatrao da je Slovenija u “Cankarjevom domu” pružila otpor “Srboslaviji” i režimu u Beogradu, koji je simbolizovao Milošević, a čiji je fundament, ideološka i teoretska platforma Memorandum Srpske akademije nauka i umetnosti.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

blackfriday

Velike price