Podcast Rosić i drugovi

Uliks Fehmiu o hlebu, odlasku u Ameriku i povratku devedesetih

Uliks Fehmiu gostovao je u novoj epizodi podkasta "Rosić i Drugovi"

Uliks Fehmiu i BRanko Rosić / Foto Nebojša Babić
jun 15 2023, 05:00

Podeli

VIDEO POGLEDAJTE OVDE

***

“Našao sam vezu između pečenja hleba i pozorišta”, ispričao je glumac Uliks Fehmiu u novoj epizodi podkasta “Rosić i drugovi” u produkciji Velikih priča.

Fehmiu je sa Rosom u ovoj epizodi govorio o emigrantskom životu i o tome kako je društvo iz beogradske škole stiglo do Masačusestsa i Njujorka i stvorilo brend koji hvale vodeći američki gastronomski eksperti. Njihova iskustva su sabrana u knjizi “The Pain d’Avignon Baking Book: A War, An Unlikely Bakery, and a Master Class in Bread”, koja se pojavila u izdanju Penguin Random House u Americi.

Poziv za vojsku

“Da mi je neko rekao da ću davati sve od sebe da napravim najbolji hleb, rekao bih pa čekaj…”, počeo je Uliks u ovom razgovoru. Na samom početku, pričao je kako je grupa Beograđana otvorila pekaru i živi od hleba koji prave u Americi. Njegov put nije bio tako direktan…

“Godine 1991. na 1992. igram pozorišnu sezonu u Beogradskom dramskom i dobijam ulogu u predstavi ‘Zapali me’ Alise Stojanović, koja će postati najveći pozorišni hit u Beogradu, i gde će mi partnerka biti Snežana Bogdanović, za koju sam odlučio da će mi biti žena i pre nego što sam je upoznao”.

U tom periodu Uliksovi drugari pokreću pekaru u Americi, a njemu stiže poziv za vojsku.

“Moj otac Bekim je imao teoriju da se to desilo da bi se da predstava ugasila, a to će se ispostaviti kao tačno. Na oglasnoj tabli mog pozorišta je znalo da se pojavi ‘Dokle će Šiptari da nam kaljaju scenu’ i slične poruke.”

Jedne noći, nakon predstave, Uliks Fehmiu je čuo da ga je tražila vojna policija. Nije otišao kući, već je preko Skoplja i Ciriha stigao do Njujorka, a onda na Kejp Kod u Masačusetsu.

“Meni se nije išlo iz Beograda iz dva razloga. Jedan je bio da dobijem glavnu ulogu u nekom filmu, a drugi da igram nešto sa Snežanom Bogdanović…”

Najteža odluka

U Americi se zadržao kratko. Dobio je uveravanja da ga neće mobilisati i odlučio da se vrati.

“Sa aerodroma su me poslali ‘maricom’ u kasarnu JNA. Rekli su mi da ću prvim kamionom ići u Bosnu. Čitav život mi prolazi kroz glavu, i gde sam bio i gde mogu da budem, i gde ne želim nikako da završim…”

Nije tada otišao na ratište, ali je u leto 1993. stigao novi poziv za vojnu vežbu.

“Tada leta sam se spakovao i preko Budimpešte otišao, završivši kod svojih drugova koji su već otvorili pekaru na Kejp Kodu. Tišina života i mir na Kejp Kodu, ali i ljubaznost i ljubav mojih drugova, pomogli su mi da se naviknem. Osetio sam da život može da bude jednostavan i normalan. Okrenuo sam telefon, dobio Jovana Ćirilova u JDP-u, Borku Pavićević u Beogradskom dramskom i Mucija Draškića u Ateljeu i rekao im da se ne vraćam. Bila je to jedna od najtežih odluka koju sam doneo”.

Poštovani, da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate ili probajte besplatno mesec dana.

Velike price