Firer nacističke Nemačke Adolf Hitler je oko 14 časova i 45 minuta, 30. aprila 1945. godine u Führerbunker-u u Berlinu, metkom iz ličnog pištolja – Valter PPK 7,65 (takođe oružjem izbora izmišljenog superšpijuna Džejmsa Bonda) – prosvirao sebi mozak. Tom pilulom za trajno smirenje od oko desetak grama olova stavljena je konačna, krvava tačka na san, ili pre – košmar o svetopokoravajućem, istrebljivačkom hiljadugodišnjem Rajhu.
Ali, da li je?
Ili su, ipak, neki drugi nacisti umeli i uspeli da pokore svet na različit način, ali sa ništa manje grozomornim posledicama?
Doktor Jawohl!
Chemie Grünenthal bila je mala nemačka farmaceutska kompanija sa gigantskim planovima. Fabrika i istraživački centar u gradiću Štolberg na samoj granici sa Belgijom u nemačkoj državi Severna Rajna Vestfalija, nastali su otimanjem dveju jevrejskih firmi od strane istaknutog člana nacističke partije Herberta Virca starijeg (Hermann Wirtz, Sr.) pre Drugog svetskog rata.
Ono što je izdvojilo Virca od nebrojenih ne-denacifikovanih posleratnih zapadnonemačkih profitera bio je njuh za vrhunske naučnike i inovatore u domenu razvoja novih lekova – sve listom najokrutnije eksperimentatore na ljudskim zamorcima u nacističkim koncentracionim logorima smrti.
Ključna ličnost među njima, i Vircov najbliži saradnik/saučesnik u godinama i zločinima koji će slediti bio je Hajnrih Mikter (Heinrich Mückter), mladi doktor – farmakolog i hemičar i blizak saradnik “Anđela smrti” – dr Jozefa Mengelea. Neuspešan u eksperimentima sa vakcinom protiv tifusa koja je koštala života stotine logoraša u Buhenvaldu, bio je veštiji u izbegavanju poljskih tužilaca za ratne zločine, i našao je utočište na krajnjoj zapadnoj tački Nemačke 1946 – na poslu direktora istraživanja i razvoja Grünenthal-a.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se