Nauka

“Danas više nema velikih naučnih otkrića”

Jedna od većih zabluda današnjice je da čovječanstvo stagnira jer ne postoje – i neće postojati – ljudi kao što su Tesla ili Ajnštajn

Učesnici pete Solvej konferencije u Briselu. Na fotografiji su Šredinger, Hajzenberg, Komton, Dirak, Bor, Marija Kiri, Albert Ajnštajn… / Ilustracija VP / Wikimedia Commons
okt 12 2024, 05:10

Podeli

Subjektivni osjećaj je nezgodna stvar i često vodi u pogrešne zaključke. Naročito kada je vezan za protok vremena, sjećanje na prošle događaje i životna iskustva. Mišljenje da je nekada bilo bolje nije vezano isključivo za nauku. Ipak, u eri cunamija informacija, komentara i stavova, nauka je jedna od prvih djelatnosti koje valja optužiti za dekadenciju.

Često se može čuti komentar da je nauka u ćorsokaku, u krizi, ili da danas nema dovoljno naučnih otkrića. Takvom utisku doprinosi i činjenica da ne postoje megazvijezde naučnog svijeta ranga Njutna, Tesle, Ajnštajna.

Šlag na tortu su trijumfalna poentiranja da čovjek već više od pola vijeka nije u stanju da se vrati na Mjesec. Ili što bi teoretičari zavjere rekli, da uopšte ode a da to nije u Kjubrikovom studiju!

Zašto je to tako? Više različitih faktora utiče na stvaranje ovakvog utiska u javnosti. Za razumijevanje aktuelnog momenta u kom se nalazi nauka, treba razumjeti i njenu evoluciju.

Kod nekih naučnih disciplina se lako može ukazati na period kada su bile na vrhuncu popularnosti. Za fiziku su kraj 19. i prva polovina 20. vijeka bili plodonosni i dali su stotine otkrića i novih saznanja. Ipak, ovo možemo posmatrati i na drugačiji način – kao na veliko finale i ubiranje plodova rada svih koji su se bavili prirodnim naukama od perioda renesanse do modernog doba.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price