Društvo Istorija Razvojne priče

Kako je na Kosovu (tokom sukoba) definitivno pobeđen jedan virus

Kroz istoriju borbe protiv dečje paralize, od Ruzvelta i Fride Kalo do Ukrajine i Gaze (da, izgleda da je taj virus u korelaciji sa ratom), sa posebnim sećanjem na slučajeve na Kosovu 1996. godine, vodi nas doktor Dragoslav Popović, koji je učestvovao u borbi za iskorenjivanje ove opake bolesti

Deca sa Kosovo, tokom sukoba devedesetih, ilustracija
sep 27 2024, 05:21

Podeli

Počelo je ovako.

Godine 1996. zazvonio je telefon dr Dragoslava Popovića u beogradskoj kancelariji Unicefa. Na vezi je bio direktor Instituta za majku i dete, profesor Miloš Banićević.

„Sinko, bilo bi dobro da sutra kreneš na Kosovo. Dolazi neki Amerikanac iz SZO-a, važna je misija, bilo bi dobro da budeš ti sa njim, pa da se vidimo kasnije”, rekao mu je, prethodno zanemarujući kurtoazne fraze.

Dragoslav Popović, ekspert za imunizaciju pri Unicefu, spakovao se tom prilikom i krenuo put Prištine. Tamo se našao sa čovekom po imenu Steven Wassilak, bio je epidemiolog CDC, dodeljen SZO-u da radi na suzbijanju polio virusa.

„Sa Stivenom i doktorom Ilirom Begolijem iz Zavoda za zaštitu zdravlja u Prištini krenuli smo u sela između Prizrena i Đakovice, gde smo počeli da ulazimo u kuće i brzo smo shvatili da ima veliki broj dece koja su obolela i koja verovatno imaju polio/dečju paralizu. To je bila klasična scenografija za polio. Skromne, kamene kuće, ograđene zidom, uski sokaci i kanalizacija koja se slobodno slivala sredinom sokaka. Ulazili smo u kuće i videli smo tu decu sa paralizama ruku ili nogu i očajne majke koje su tražile pomoć. U jednoj kući, jako dobro se toga sećam, bilo je dvoje dece: dečak, beba, još u pelenama – imao je paralizu jedne noge. Noga je visila, te paralize kod polija se i zovu mlitave paralize. Devojčica je imala skoro četiri godine. Nju je majka stavila na neku prostirku i ona je pokušavala da puzi, a vukla je obe noge za sobom. Strašna situacija. Bilo nam je jasno da se radi o poliju. Pogotovo jer je u Albaniji već buktala epidemija, koja je bila jedna od najčudnijih epidemija u proteklim decenijama. Albanija je bila zatvorena zemlja dugo, vakcinacija je bila jako loša, kvalitet vakcine je bio još gori i kada je tamo krenuo polio, izbio je ogroman broj slučajeva. Više među odraslima nego među decom, što je u suštini bilo potpuno drugačije od drugih zemalja. A bilo je među odraslima, jer nikada nisu imali kontakt sa virusom, nego je, jednostavno kada se zemlja otvorila, neko uneo virus koji je počeo da divlja i onda se preneo i preko granice na Kosovo”, priseća se  doktor Popović u ovoj priči u kojoj nas vodi kroz istoriju suzbijanja ove bolesti na ovim našim prostorima (a i šire).

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price