Ključni faktor proizvodnje koji kombinuje prirodne resurse, kapital, organizaciju i inovacije u više ili manje napredni tehnološki algoritam jeste humani kapital – njegova starosna i kvalifikaciona struktura. Dosledno, što jedna zemlja ima više stanovnika, što je populacija mlađa i kvalifikovanija, to je veći potencijal proizvodnje i obrnuto. Zemlje koje se suočavaju sa opadanjem broja stanovnika, a koje nisu u stanju da taj pad nadomeste imigracijom i/ili naprednom tehnologijom, suočavaju se sa padom u proizvodnoj moći i produktivnosti.
Nekoliko je ključnih činilaca pada u broju stanovnika. U tekstu Odliv mozgova: Svake godine ostanemo bez 26,2 milijarde dolara , analizirali smo emigraciju radne snage koja ima za posledicu pad u produktivnosti zemlje porekla sa jedne i rast u produktivnosti i proizvodnoj moći zemlje destinacije sa druge strane.
Preporučujemo

Koliko nas je (stvarno) koštao odliv mozgova
Ako saberemo ukupne troškove vaspitanja i obrazovanja kojih se Srbija odrekla kroz prosečni godišnji odliv 45.000 građana, oni se kreću u rasponu od 5,8 do 6,7 mlrd. USD godišnje, odnosno u kumulativnom iznosu za posmatranih 11 godina iznose - 67,6 mlrd. USD. Procenjena ulaganja u vaspitanje i obrazovanje kojih smo se odrekli svake godine su bili iznad godišnjeg BDP-a Crne Gore

Odliv mozgova: Svake godine ostanemo bez 26,2 milijarde dolara
...ili 53% BDP-a Srbije. Godišnji čist gubitak Srbije zbog emigracije je iznad godišnjeg BDP-a Kipra koji, prema metodologiji Svetske banke, spada u razvijene zemlje
Sledeća dva faktora kojima ćemo posvetiti pažnju jesu broj umrlih i rođenih jer što je veći jaz među njima, to prirodni priraštaj (razlika između umrlih i rođenih) više raste u negativnom ili pozitivnom smeru.
Tako je, u poslednjih 11 godina, zvanični broj stanovnika u Srbiji pao sa 7,2 na 6,7 miliona, odnosno za 535.000 ljudi (Grafikon 1). Kumulativno gledano, zvanični broj stanovnika Srbije je u posmatranom periodu pao za 7,7%, odnosno za 0,7% prosečno godišnje.

Izvor: Republički zavod za statistiku Srbije
Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se