Na svojoj prvoj edukaciji iz psihoterapije, naučila sam lekciju koja mi je promenila i profesionalni i lični život: mentalno zdravlje počiva na fleksibilnom razmišljanju. Ta jednostavna, a moćna ideja postala je temelj mog rada i ključ za razumevanje ljudskog ponašanja.
Kao neko ko je učio i praktikovao racionalno-emotivno-bihevioralnu terapiju (REBT), brzo sam shvatila razliku između fleksibilnog i rigidnog razmišljanja. Fleksibilno razmišljanje znači prihvatiti da stvari ne moraju biti savršene, da ljudi ne moraju uvek delovati onako kako bismo želeli, i da neuspeh nije kraj puta, već prilika za učenje. S druge strane, rigidno razmišljanje je obeleženo rečima poput “mora”, “uvek” i “nikad”, koje nas zarobljavaju u krugu frustracije, razočaranja i osećaja nemoći. Ova razlika nije samo teorijska – ona se odražava na svaki aspekt našeg života, od načina na koji reagujemo na izazove do toga kako vidimo sebe i druge.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se