Odluke zdravstvene politike u Americi poslednjih nedelja mogu se opisati kao šokantne, radikalne i u svakom pogledu zbunjujuće. Ipak, mnogo važnije je što svaka od ovih odluka vodi neizvesnim putevima sa nesumnjivo ozbiljnim posledicama. Pravo je pitanje jedino da li donosioci odluka imaju jasnu viziju cilja, te da li je takav cilj i u interesu onih koji nisu u poziciji da te odluke donesu. Zato „druga strana” izražava zabrinutost.
Nacionalni institut za zdravlje ili NIH, vodeća je američka institucija koja finansira i sprovodi biomedicinska istraživanja, i istovremeno je najveća takva institucija u svetu. Sastoji se od 25 specijalizovanih instituta među kojima je i Nacionalni institut za rak u okviru koga se trenutno vodi čak 7.000 kliničkih studija. Bez podrške NIH-a, esencijalna istraživanja na polju lečenja najtežih oboljenja biće onemogućena. Prekinute su tako finansijske podrške najmanje 145 projekata koji se bave istraživanjem lečenja HIV-a, zaustavljena istraživanja zdravlja transrodne populacije, obustavljene čak i četvrte faze kliničkih ispitivanja lekova za različite karcinome.
Kada se uzmu u obzir i sektori CDC-ja, Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, i FDA, Nacionalne agencije za hranu i lekove, čini se da kontrola duvanske industrije, zaštite na radu, reproduktivnog zdravlja, razvoja vakcina, genske terapije i mnogih drugih, više nisu u sferi interesovanja za ulaganje.
Otpuštanje oko 20.000 zaposlenih, uključujući i neke od vodećih naučnika današnjice, unelo je ozbiljan strah zdravstvenog i naučnog miljea Amerike, dok je ono za donosioce odluka, a pre svega sekretara za zdravstvo Roberta F. Kenedija Mlađeg, planirana racionalizacija administracije.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se