Društvo Zdravlje

Prva pobeda protiv akušerskog nasilja?

Nakon što su mnoge žene sa svojim pričama istupile u javnost, objavljena su tri nacionalna vodiča za trudnoću i porođaj. Šta oni donose?

Ilustracija / - / DPphoto / Profimedia
jun 24 2025, 05:25

Podeli

Fizičko i verbalno zlostavljanje tokom perioda trudnoće i neposredno nakon porođaja, ponižavanje, prisilne i neodobrene medicinske procedure, uskraćivanje lekova protiv bolova i informisanog pristanka, narušavanje privatnosti, odbijanje prijema u bolnicu, zanemarivanje tokom porođaja koje dovodi do komplikacija opasnih po život, kao i zadržavanje majki i beba zbog nemogućnosti plaćanja troškova… Prema navodima Svetske zdravstvene organizacije, sve su ovo oblici akušerskog nasilja.

Svaka četvrta žena u Srbiji doživela je fizičko zlostavljanje. Više od 50% žena bile su žrtve verbalnog zlostavljanja. Svedočenja žrtava u brojnim istraživanjima o akušerskom nasilju ukazuju da su ih lekari ili medicinsko osoblje vezivali kaiševima kada bi se žalile na bolan porođaj. Ušivali su ih bez anestezije “da budu kao nove za muža”. Izjave nekih žrtava ukazuju su ih i hvatali za vilicu ili im udarali šamar, a mnoge buduće majke morale su da istrpe i komentare poput – “ubićeš svoje dete”, “ugušila se dabogda”, kao i da su “nikakve majke”. U izjavama za CINS, njihove sagovornice su ispričale da su one tamo “dosadne, kmezave, ženice”, osim ako je njihov lekar u smeni – tada su “dušo” i “draga”.

Dok, sa jedne strane, pojedine žene svoje iskustvo u porodilištu opisuju kao da su bile na “robiji ili u nekom logoru”, te da zbog tog prvog iskustva nikad nisu sebi dozvolile da ostanu ponovo trudne, Milica Đurđević Stamenkovski, u prethodnom mandatu ministarka za brigu o porodici i demografiju, navela je kako se “dvadeset godina vodi kampanja protiv rađanja dece u Srbiji”, te da se “zato potencira i akušersko nasilje, i loše stanje u porodilištima, i loša hrana”.

Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate

Velike price