Svet

Jesu li Argentinci uzaludno živjeli?

Pola stoljeća od Perónove smrti

Odozgo nadole: Demonstracije pristalica Huana i Evite Peron; Zapaljeni posteri sa likom Evite Peron; Huan Peron nakon povratka u Argentinu; Slavlje protivnika peronizma nakon njegove smrti / Fotografije: Profimeida
jul 17 2024, 04:52

Podeli

Većina Argentinaca ga nije upoznala, a oni koji su “svjedočili” njegovu dolasku na vlast gaze devedesetu, što je eufemizam, jer korektnije bi bilo kazati da se radilo o mitskoj pojavi (na vlast su ga doslovno doveli siromasi koji su preplivali tada čistu rječicu Riachuelo da bi stali galamiti pred zatvorom u kojem se nalazio sve dok ga vlast nije pustila na slobodu), ali pola stoljeća nakon njegove smrti bivši je predsjednik Juan Domingo Perón još uvijek jedna od najpopularnijih i markantnih pojava u Argentini.

Pokret koji je osnovao 1945., nazvan peronizam (Partido Justicialista), koji ga je tri puta doveo na vlast (jedini Argentinac komu je to pošlo za rukom), dominirao je političkom scenom od tada. Zašto je to relevantno danas, kada u Argentini vlada ekstremni liberal Javier Milei? Zato što Milei sebe definira kao čistu kontrapoziciju peronizmu, što ne prestaje ponavljati.

Naime, peronizam je bio aktualan i kroz gotovo dvije dekade dok je bio zabranjen (od 1955.) a aktualan je bio, kao što se događa sada, kada je na vlasti bio netko tko nije peronist. Dakle, bez obzira na relevantnost do izbora autsajderskog ekonomiste Javiera Mileija, koji je iznenadio na izborima u novembru 2023., osobito glasovima mladih koji su rekli ne više peronizmu, i pobijedio peronističkog kandidata, nema sumnje da peronizam još uvijek čvrsto drži mnoge poluge vlasti u zemlji.

Peronističke većine u gornjem i donjem domu argentinskog parlamenta razlog su zašto je Mileiju trebalo šest mjeseci da provuče svoj prvi zakon (Argentina ima, kao SAD, predsjednički sustav: predsjednik države je ujedno i šef vlade a potpredsjednica predsjedava Senatom).

Ta glasna peronistička većina, vidljiva i u pokrajinama (Argentina je federacija 23 pokrajine i autonomnog grada Buenos Airesa), razlog je što je tzv. Ley Bases (Bazični zakon) u konačnoj, proglašenoj verziji vrlo light verzija u odnosu na ono što je izvorno obećavao i zagovarao Milei. Ali mreže Partido Justicialista (PJ, formalni naziv stranke) idu daleko šire od nivoa izvršne i zakonodavne vlasti. Kazah, ali da pojasnim: peronizam ima vlast u trećini pokrajina i u većini općina Argentine. Što se niže spuštamo ljestvicom izvršne vlasti, to je peronistička mreža sve gušća.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

blackfriday

Velike price