„Ako treba da je kraj, neka se odmah desi…“, kaže Bajaga. I to zvuči odlično, ali je suštinski netačno, jer u partnerskim odnosima kraj se retko desi odmah. Kraj predstavlja proces koji traje, nekad kraće a nekad duže, i znači tugovanje i prihvatanje. Raskid ili razgovor o kraju je samo jedan događaj u celom tom procesu, ali ono što prethodi i ono što sledi određuje kako i koliko će se ljudi nakon njega oporaviti.
Šta se događalo pre raskida u velikoj meri utiče na proces tugovanja. Raskid je gubitak, bez obzira na to koliko je neka veza trajala, i ukoliko se desi naglo i neočekivano, javlja se šok, poricanje, neverica i samookrivljavanje, jer nismo primetili znake koji su do tako nečega vodili. U takvim situacijama važno je da sebi damo dovoljno vremena za privikavanje na novonastalu situaciju, a od osobe koja je otišla zahtevamo objašnjenje, ukoliko je to ikako moguće. Takođe, važno je iz ovakvog iskustva da naučimo kako da budemo više angažovani ili prisutni u vezi jer se može dogoditi da su postojali signali ili pokušaji popravljanja veze s druge strane, ali da oni jednostavno nisu naišli na plodno tle i nisu se primili zbog nedostatka fokusa.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se