Gaslajt
Psihologija

Kako se izboriti sa “gaslajterom”?

Ne možete znati niti osetiti da nešto nije u redu sve dok ne shvatite da ste zapravo u beskrajnom stanju zbunjenosti i sumnje u sebe

Gaslajt Ključna stvar koju treba imati na umu jeste da gaslajter funkcioniše na osnovu onoga što zna da su tuđi strahovi, slabosti, nesigurnosti i potrebe / Ilustracija Freepik
feb 15 2024, 05:00

Podeli

Krajem januara u okviru ciklusa filmova posvećenih mentalnom zdravlju u Jugoslovenskoj kinoteci je na zahtev publike prikazan film “Gaslight” (Plinska svetlost) reditelja Džordža Kjukora (1944). Ovaj film, baziran po scenariju Patrika Hamiltona, sa Ingrid Bergman i Šarlom Boajeom u glavnim ulogama, predstavlja istorijski značajnu psihološku i još uvek aktuelnu noir dramu. Ono što ovu priču čini i dalje neizmerno popularnom stavkom u istoriji filma, jeste upravo naziv koji predstavlja neku vrstu kulturne reference za denominalizaciju samog naslova, a to je da postane termin – gaslighting (još uvek nije pronađen adekvatan prevod sa engleskog na srpski jezik i shodno tome ćemo ga navoditi u izvornom i prilagođenom pisanju).

Prema rečniku Merriam-Webster, 2022. godine je “gaslight” proglašena za reč godine a njeno značenje se može objasniti kao oblik psihološkog zlostavljanja u kojem osoba ili grupa svojim postupcima utiče toliko na drugu osobu da ova počinje da preispituje sopstveni razum, sećanja ili percepciju stvarnosti. Osobe nad kojima se dešava gaslighting (za takvu osobu se kaže da je gaslight-tee) manifestovaće zbunjenost, anksioznost, nepoverenje u sopstvene akcije, baš kao i lik Pole u istoimenom filmu.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price