Svi smo mi nekad bili zavedeni, tj. neko nas je “zaveo”. Ima nečeg taštog u tom trenutku kad shvatimo da se neko prilično potrudio oko naše pažnje, vremena, resursa. Ne prija to možda kad dolazi od bilo koga, ali u zavisnosti od toga ko smo, kako razmišljamo, kakvim resursima raspolažemo, nekad će nam i te kako prijati, a nekad ćemo se, kad se “otreznimo”, pitati kako je neko uspeo da nas zavede “ni na šta”, na prazno.
Ta reč – zavesti – moćna je jer u sebi nosi toliko značenja – osvojiti, opčiniti, zaneti, zaludeti, omamiti, ali i, pazite: slomiti srce, pridobiti za nešto (čak posao ili partiju)… Znači i pozitivan i negativan kontekst – i da nas je neko nasankao.
U „Đavoljem advokatu“, Al Paćino kaže: Taština, moj omiljeni greh.
Možda je on najdraži i manipulatorima? Jer i oni nas zavode.
Njih ne zanima pol, niti rod, nema veze da li je reč o romansi, poslovnom odnosu, prijateljstvu, politici, kriminalu. Reč je o nečem drugom. Da li ste razmišljali o tome kako nas manipulatori to zavode? Je li to sve samo igra, osvajanje, uzimanje, prevara i gluma, da li je u njihovom nastupu sve laž i sve smišljeno? Da bismo razumeli kako nas manipulatori zavode, potrebno je da razumemo šta manipulacija predstavlja i koje ličnosti su sklonije manipulaciji od drugih, kaže za Nedeljnik Andrija Stokić, porodični i sistemski terapeut u edukaciji, praktičar somatskog rada sa traumom i fragmentacijom.
“Manipulacijom se služe osobe koje misle da ne mogu da dođu do onoga što žele direktno i iskreno, pa to pokušavaju da ostvare na druge razne načine, pokušavajući da da kroz ’zadnja vrata’ dođu do onoga što žele. Željeni interes može biti emocionalne vrste, finansijske, socijalne, profesionalne.”
Oni prvenstveno zavode svojim šarmom. Izuzetno mogu biti neodoljivi. I nije svaka manipulacija svesna, kaže Andrija.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se