Politika

Stipe Mesić, treći put među Srbima

U režimskoj medijskoj kampanji (kriznom pi-aru) zamene teza, izvlačenja iz konteksta, i sramnog etiketiranja čak je naznačeno da proteste u Novom Sadu "predvodi ortak ustaše Stjepana Mesića i čovek kome je Srebrenica genocid", misleći na Aleksandra Popova

Ilustracija VP/Profimedia
dec 15 2024, 05:07

Podeli

U političkoj atmosferi zaoštrenoj nakon pogibije 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu kao da važi prećutan konsenzus vlasti i opozicije da izbori možda stvarno nisu potrebni nikom: Vučić može da kaže – ja ću vladati ovako, i sa izborima kakve vam uvek nudim (ako hoćete i na proleće), a vi me oborite ako možete. Ne idem nikud, nisam Asad. Ne damo vam Srbiju.

Opozicija može da kaže: Kad već ne želiš da ispuniš zahteve građana i studenata revoltiranih ponašanjem vlasti povodom novosadske nesreće (sem pod svojim uslovima, koje studenti ne prihvataju), niti želiš da organizuješ iole demokratske izbore, ti vladaj ovako, a mi ćemo te oboriti kad budemo mogli.

Nadamo se, što pre. U prevodu: Za razliku od onog Petog oktobra, nema “obojene revolucije”, mi ćemo sad znati da se branimo. Kažu jedni. I, za razliku od nekad, sad će biti “šestog oktobra”. Kažu drugi. U prividno apsurdnoj situaciji da se protiv hibridne demokratije vodi hibridni rat.

Tamo, davne 1989. u terminalnoj fazi Jugoslavije Slobodan Selenić je pisao kako se “dve međusobno suprotstavljene poruke najčešće udaljavaju u različitim pravcima, od istine koja je između njih”. Iako ovo citiranje u današnjem srpskom kontekstu može da zazvuči kao cinična nivelacija, veliki društveni rizici su prisutni, uz različite interpretacije istine.

Mada se svet dramatično promenio, neke stvari su kod nas ostale iste. Zato krenimo nekim redom.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price