Istorija Politika

Kako je Dobrica Ćosić branio Rankovića

Ulazeći u Centralni komitet, u salu gde je zakazana ta sednica, Antonije Isaković i ja smo odmah po sastavu plenuma, koji je zastupljen samo trećinom, zaslutili da se nešto ozbiljno i opasno zbiva... Feljton "Dobrica Ćosić: Moja istina o Titu", 3. deo

Fotografija arhiva Muzeja Jugoslavije
dec 12 2023, 05:00

Podeli

Svi objavljeni nastavci feljtona mogu se pročitati OVDE

***

U trećem nastavku ovog feljtona bavimo se ključnim događajem naše istorije, ali i ključnim momentom od kada Tito i Dobrica od prijatelja postaju neprijatelji.

U predgovoru knjige koja će biti objavljena pred desetogodišnjicu njegove smrti Ćosić je napisao:

Kao Titov prvo verujući, a potom ambivalentni sledbenik u mladosti i politički protivnik od šezdesetih godina dvadesetog veka, pokušaću da u ovoj knjizi ispričam fragmente ličnih doživljaja, saznanja i sećanja na naše susrete i razgovore do jula 1966. kada je Tito staljinistički likvidirao Aleksandra Rankovića.

U knjizi koja zaokružuje njegov književni i politički život, kao i u feljtonu koji ekskluzivno objavljujemo, čitaoci prvi put mogu da otkriju uspon i pad njihovih odnosa, Ćosićevo razočaranje u Tita, i Titovo u njega, nakon što je odbio njegov zahtev da postane predsednik Srbije, čuveno pismo Titu nakon toga, koje je ovaj nekoliko godina svuda nosio sa sobom, kao i Ćosić ovu knjigu, koju je ostavljao kod Voje Đurića kad nekuda putuju, ili krio ispod tepiha…

Rukopis koji je nastajao pola veka, sada je prvi put u javnosti. Rukopis nad kojim je u 93. godini preminuo Dobrica Ćosić.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price