Vlast i njoj bliski mediji bi rekli da je i na lokalnim izborima u Kosjeriću i Zaječaru opozicija demonstrirala “mobilizatorski kapacitet za haos” jer je u suštini demonstrirala mobilizatorski kapacitet za pariranje, pa i pobedu. Te je otuda politički racionalna, iako uslovno defanzivna, Vučićeva odluka da vanredni parlamentarni izbori, a što je studentski zahtev, ”nisu na vidiku”. Prvi put od 2012. opozicija je pokazala potencijal da se suprotstavi ozbiljno izbornom inženjeringu Vučićeve partije i njenom algoritmu na lokalu.
Prednost SNS je relativna, kao što su i pobede uslovne, ako se sabere količina angažovanih resursa i stepen uključenosti u kampanju predsednika države za izbore u dve lokalne opštine. Doduše, simbolički jako bitne. Ispade da partija od preko pola miliona članova nema stranačkog funkcionera, tek nema na lokalu, koji negde može da donese pobedu a da Vučić ne nosi presudno kampanju.
Nakon Kosjerića i Zaječara više je optimizma kod uslovno poražene opozicije nego trijumfalizma kod uslovnih pobednika sa naprednjacima na čelu.
Analiza Demostata pokazuje da je opozicija na ovim izborima do sad najkvalitetnije pokrila biračka mesta ali opet ne dovoljno kvalitetno da u potpunosti iskontroliše izbore što je ipak u atmosferi razrađene izborne patologije uspeh. Poenta za protivnike Vučićevog režima bila bi naizgled prosta – studenti da se generalno kurtališu antipartizma, a opozicija svojih sujeta i partikularnih interesa. Studentska lista u Kosjeriću bila je u suštini opoziciono-partijska, odnosno koaliciona koju su podržali studenti. To je recept i za republičku studentsku listu koja ne bi isključivala i nepartijske ličnosti.
Iskoristite veliku letnju akciju i čitajte Velike priče
VELIKA LETNJA AKCIJA
MESEC DANA ČITAJTE BESPLATNO
Klikni OVDE
Već imate nalog? Ulogujte se