“Izraz ‘virtue signalling’ odnosi se na čin izražavanja mišljenja ili stavova usklađenih sa popularnim moralnim vrednostima, često putem društvenih mreža, a sa namerom da se pokaže sopstveni dobar karakter.”
Ovo je Vikipedijino objašnjenje fenomena, sve češće, naravno, ispoljavanog onlajn, do te mere da se u trenutku pisanja ovog teksta pitam, da li postoji sintagma “virtual virtue signaling” i ako nema, zašto je nismo formirali.
Zašto “virtualno iskazivanje vrline” (moj izmišljeni prevod novojastale sintagme) iliti “onlajn iskazivanje vrline” već nije definisano kao fenomen?
Jer zaista se čidi da je internet mesto na kome se najbolje (od svih svetova) iskazuje vrlina.
Oflajn možete biti bilo ko. Oflajn možete biti bilo šta. Važno je da onlajn pokažete sopstvenu dobru stranu zarad aplauza. Onlajn aplauza, da se razumemo, ali aplauza svakako.
Iskazivanje vrline prožima različite stavove, različite profile (dvosmisleno iskorišćena reč) neretko i one koji se bave ljudskim pravima, ali ne nužno njih.
To je zarazna pojava koja često zakači i one koji misle da ne postoji šansa da se zapati kod njih.
Možda će i ovaj tekst biti shvaćen kao “ispoljavanje vrline”, ali u nekom drugom smeru?
Ko zna. Videćemo u komentarima.
Otkud priča o ovom fenomenu i otkud ova priča baš sad?
Objasniću.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se