Sada već kao anegdota, prepričava se postupak jednog profesora matematike koji je mesec dana pre kraja školske godine svoj mobilni telefon poklonio tašti, a da sebi drugi nije obezbedio. Ne zna se koliko je propuštenih poziva prijatelja tih mesec dana dobilo pogrešnog korisnika, kao ni koliko ocena nije “naprasno” popravljeno. Ali zna se da je mirne glave proveo poslednje nedelje u školi, polako svodeći svoj celogodišnji rad kraju.
Svi samo o ocenama pričaju na kraju svake školske godine (a i na početku), što o onim zaključenim, što o sabranim u bodove potrebnim za upis u srednju školu i na fakultet, a ovog juna se najviše pričalo o onoj dvojci zbog koje je jedna majka pretukla nastavnicu biologije, zbog čega je bila uhapšena.
Ocene su upravo razlog zbog kojeg su iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštili da 2. septembra započinje„beli štrajk“ kojim žele da izvrši pritisak na donosioce odluka da konačno preduzmu odgovarajuće mere u cilju suzbijanja nasilja u školama. Jer ocene su najčešći povod verbalnog i fizičkog nasilja nad zaposlenima u obrazovanju, pa NSPRS poručuje da će ih ukinuti dok prosvetni radnici ne budu zaštićeni prihvatanjem zahteva koje je državnoj vladi iznet još 2022. godine, nakon nasilja nad koleginicom u Trsteniku.
Do 11. oktobra neće upisivati ocene u Es dnevnik. Ako do tada ne budu usvojeni zahtevi, svi učenici će dobiti ocene odličan 5, što će biti jedine i zaključne ocene na polugodištu ukoliko vlast ni do tada ne izmeni propise na zahtevani način, navodi se u saopštenju NSPRS.
Šta je problem kod ocenjivanja i kako “popraviti” ocene tako da nijedan roditelj i ne pomisli da treba da se obračunava sa profesorom zbog toga?
U proteklih tridesetak godina škola u Srbiji doživela je mnoge reforme – kao i sistem ocenjivanja – počev od Šuvarove, preko Gašine, više puta je reformisana, ali su te promene slabo šta proizvele. Šuvarova je trebalo da usmerava učenike ka praktičnim veštinama bez obzira na to da li učenik pokazuje sklonost ka određenim zanimanjima, a Gašina je pak đacima i njihovim roditeljima dala brojna prava, dok su se obaveze zaturile pod neki tepih.
Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se