Studenti stigli u Beč
Društvo Psihologija

Alati za prvu pomoć preživljavanja društvene krize

Kako će ko podnositi ovakav rolerkoster zavisi od mnogo faktora, jer svi imamo određene mehanizme prevladavanja koje koristimo u kriznim situacijama

Studenti stigli u Beč Doček srpskih studenata-biciklista u Beču, 7. aprila 2025. / Joe Klamar / AFP / Profimedia
apr 08 2025, 05:41

Podeli

Svako ljudsko biće ima potrebu za osećajem sigurnosti i poverenja u sredinu u kojoj se nalazi. Gledajući osnovne razvojne korake u razvoju deteta vidimo koliko je važno da postoji odrasli koji je tu za bebu, odgovara na njene signale, zadovoljava potrebe i na taj način omogućava njen pravilan rast (i fizički i psihički).

Mnoga istraživanja su pokazala da kada ne postoji stabilan oslonac i nega u prvim godinama života deteta, to može uticati i na sporiji rast i razvoj, i manju telesnu masu. Takođe, ako beba ne dobija uverenja od roditelja (staralaca) da su tu za nju, ako nema utehu i toplinu, ako plače satima a niko ne dolazi da je uteši, razvija se osećaj nesigurnosti i nepoverenja u okolinu.

Takvo dete, govoreći psihološkim jezikom, ne razvija stabilan obrazac privrženosti i svako sledeće ulaženje u socijalne odnose obeležiće ili distanciranje (negiranje da nam je drugi neophodan) ili umrežavanje i anksioznost (gubljenje granice gde smo mi a gde su drugi).

Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno tokom uskršnjih i prvomajskih praznika.