Mozak
Zdravlje

Pet načina kako da unapredite svoj mozak svakog dana

Preporuke lekara kako bismo sačuvali mentalno zdravlje

Mozak Nove veštine, rešavanje zagonetki, kreativni hobiji, istraživanje novih tema, pomažu u očuvanju mentalne oštrine / Ilustracija Freepik
dec 08 2024, 05:00

Podeli

Priredila Nikolina Ilić

Kažu da je mozak poput bašte – ono što u njega „zasadimo” i kako ga negujemo, odrediće plodove koje ćemo ubirati zauvek. Baš kao što bašta zahteva planiranje, održavanje, vreme i posvećenost – i mentalno zdravlje traži kontinuiranu brigu kako bi se razvijalo i ostalo stabilno kroz vreme. Upravo to znači da je mentalno zdravlje proces koji zavisi od svakodnevnih izbora. Kako nam se nameće ubrzan tempo života, sa stalnim zahtevima, rokovima i informacijama koje stižu iz svih pravaca, često u toj pometnji zaboravimo na najvažniji resurs koji imamo, a koji ovih dana najviše opterećujemo – naš mozak. Stres nam je postao norma, a brzina življenja sve više uslovljava našu koncentraciju. Mnogo ljudi se suočava sa opadanjem koncentracije, nesposobnošću da se fokusiraju na bazične zadatke, ali i sa nemogućnošću da uživaju u jednostavnim aktivnostima poput gledanja filma ili čitanja knjige bez prekida na svakih nekoliko minuta.

Iako se često govori o kognitivnom opadanju, odnosno smanjenju sposobnosti pamćenja i koncentracije kao o problemu koji prvenstveno pogađa starije osobe, stručnjaci upozoravaju da proces započinje mnogo ranije nego što mislimo. U ovakvoj svakodnevici, svestan pristup mentalnoj higijeni i preventivnim merama mogu znatno da nam pomognu da zadržimo mentalnu oštrinu.

Tim lekara preporučio je određene strategije, koje vrlo često uzimamo zdravo za gotovo, kako bismo sačuvali zdravlje mozga i očuvali kognitivne sposobnosti na visokom nivou kroz ceo život.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price