Nedavni upad dvocifrenog broja ljudi, sa predsednikom Republike na čelu, u jedinicu intenzivne nege Kliničkog centra Srbije – gde se leči omladina povređena vatrom i dimom usled požara u jednoj kočanskoj diskoteci – izazvao je revolt građana i u Srbiji i u Makedoniji, odakle pacijenti potiču.
U trolistu – pacijenti, posetioci, zdravstveno osoblje – jedino su pacijenti nedužni, jer im nije bilo do zvanja gostiju. Odgovornost se dalje stepenuje. Predsednikova svita se samo držala radnog naloga – poslati su da rečju i slikom prate događaj. Veći greh ide na dušu predsednika zato što se odlučio da obiđe povređene. Od njega bi se očekivalo da zna da postoje granice koje podjednako sputavaju i vola i Jupitera.
Međutim, i moralna i profesionalna odgovornost najvećma padaju na pleća rukovodilaca zdravstvene ustanove. Oni nisu samo ignorisali važeću zabranu posete bolnicama zbog epidemijskog talasa infekcija sličnih gripu, već su sproveli nezvane goste do najdelikatnijeg i najranjivijeg dela svoje ustanove.
Među teško povređene pacijente mogao je da bane i potomak Jove Čaruge sa svojom bandom, ali je dužnost direktora nadležnih ustanova i šefova odeljenja da takav upad spreče. Kao pandan ovom incidentu u javnosti se navodi primer iz 2011. godine, kada je dežurni lekar londonske bolnice iz svog odeljenja izbacio predsednika britanske vlade Dejvida Kamerona.
To je sasvim različita situacija. Pre 14 godina u Londonu nije bila na snazi zabrana poseta bolnicama. Još važnije od toga, nije se radilo o jedinici intenzivne nege. Kraj bolesnika koga je posetio Kameron sedela je supruga ili ćerka, bilo je okolo još ljudi, a lekar je reagovao zato što nije pitan za saglasnost da pusti uglednog posetioca.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se