Tamponi
Zdravlje

Koliko su stvarno opasni metali nađeni u tamponima?

Nova istraživanja i stare zablude dodatno komplikuju pitanje sigurnosti menstrualnih proizvoda jer su istraživači otkrili prisustvo 16 različitih vrsta metala u tamponima

Tamponi Istraživači su otkrili prisustvo 16 različitih vrsti metala u tamponima koje su analizirali / Ilustracija Freepik
jul 25 2024, 05:00

Podeli

Već smo apsolvirali priču o tome da živimo u 21. veku a da nam je žensko reproduktivno zdravlje i dalje tabu. Dok se pretvaramo da smo emancipovani i liberalni vrlo često teško otvoreno razgovaramo o ovim temama. Menstruacija je enigma, a uloške sakrivamo kao da su nelegalne supstance. A tek tamponi… Još mističniji, često su obavijeni dodatnim slojem stida i povezani sa sijasetom dezinformacija. Neretko ih prate mitovi poput onog da tampone mogu da koriste samo seksualno aktivne osobe ili da mogu oštetiti himen. Pored toga, mnoge žene su čule za sindrom toksičnog šoka (TSS), retku, ali ozbiljnu bakterijsku infekciju koja može nastati kada se tamponi predugo zadrže u telu, i kao “prevenciju” od TSS-a biraju uloške, menstrualne čašice ili menstrualne gaćice.

Kao da sve to nije bilo dovoljno, nova studija Berklija dodatno komplikuje situaciju oko tampona. Istraživači su otkrili prisustvo 16 različitih vrsti metala u tamponima koje su analizirali, uključujući teške metale poput olova. U istraživanju se navodi i da je pronađena velika količina arsena. Rezultati ove studije otkrili su postojanje toksičnih metala u više od desetak popularnih brendova tampona, što je pokrenulo pitanja o sigurnosti proizvoda za menstrualnu higijenu koji koriste milioni žena širom sveta.

Tim istraživača sa Univerziteta Kolumbija i Mičigen Stejt analiziralo je 30 različitih tampona 14 brendova i 18 proizvodnih linija, kupljenih u Njujorku, Londonu i Atini između septembra 2022. i marta 2023. godine. Njihova analiza pokazala je merljive koncentracije svih 16 metala (arsen, barijum, kalcijum, kadmijum, kobalt, hrom, bakar, gvožđe, mangan, živa, nikal, olovo, selen, stroncijum, vanadijum i cink) koje su istraživali, sa posebno povišenim nivoima olova, arsena i kadmijuma. Iako se među tih 16 metala nalaze i oni koji nisu štetni, poput cinka, najviše su nam zaparali uši živa, arsen i olovo. Koncentracije metala varirale su u zavisnosti od toga gde su tamponi kupljeni – SAD vs. EU/UK kao i od toga da li imaju oznaku “organski” ili “neorganski”.

Nakon što je izašla studija objavljeni su i tekstovi o tome da metali povećavaju rizik od demencije, neplodnosti, dijabetesa i raka, da mogu da oštete jetru, bubrege i mozak, kao i kardiovaskularni, nervni i endokrini sistem. Takođe, pisalo se i o tome da metali mogu štetiti zdravlju majki i razvoju fetusa.

Pošto je studija objavljena, javnost se šokirala, a potom digla glas. Kao i za sve ovih dana, svi su imali svoje mišljenje. Na prvoj liniji fronta bile su žene koje imaju veliku publiku sa postovima poput “evo čime nas truju” i slično. Što je donekle i opravdano, jer smo preplašene i zabrinute za naše zdravlje. A onda nam je biolog i naučna komunikatorka Jelena Kalinić suptilno viknula “alo bre žene, smirite se!”, tekstom na svom portalu “Nauka govori” u kom je obrazložila zašto ova studija nije baš toliko “šokantna” i ne treba toliko da nas dira.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price