Nasilni autoritarni režimi neretko se sruše u trenutku. Posle desetak dana ofanziva antiasadovske formacije pod snažnom senkom interesa Turske slomile su konfuznu slabašnu odbranu i u noći 7. na 8. decembar ušle su u Damask.
Mehanizmi vlasti i moći Asadovog režima istrulili su, a Rusija i Iran bili su malodušni. Turska se postavila agresivno i agilno i iskoristila je šansu i gurnula u poslednji boj razne formacije koje je prethodno pripremila, obučila i naoružala.
Od početka građanskog rata u Siriji marta 2011. godine prošlo je 13 i po godina i tek sada Asadov režim se slomio posle samo nekoliko dana. Talas antivladinih militanata preplavio je onaj deo Sirije koji su prividno kontrolisali asadovci, vladine jedinice su se rasule i razbežale, Rusi i Iranci pobrinuli su se samo za sebe i ostavili su saveznike.
Kada su se Amerikanci povlačili iz Kabula, izvukli su ponešto pristalica, a Rusi nisu traćili resurse i ostavili su sirijske prijatelje da se snađu kako ko ume. Vođa se snašao i sada ima pribežište u Moskvi koja je i ranije bila dom za one koji su radili za strani faktor, za ruski interes, a kada su propali dobili su novi dom. Imamo i mi podužu listu ličnosti koje su, kada su bile u problemima kod kuće, potražile zaštitu od ruskih vlasti. Miloševićeva porodica i još neki njima bliski pobegli su tamo, a ko zna šta donosi budućnost.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se