ATACMS rakete, Ukrajina i Rusija
Svet

Pozovi ATACMS zbog (de)eskalacije

Da li je svet stvarno na ivici velikog nuklearnog rata? (I zašto nije)

ATACMS rakete, Ukrajina i Rusija Testiranje sistema ATACMS na fotografiji američkog Ministarstva odbrane
nov 19 2024, 18:02

Podeli

U završnici mandata predsednik Bajden zadao je udarac na ratištu na koji se po mišljenju ukrajinskih vlasti predugo čekalo – dozvolio je da se američki raketni sistemi velikog dometa koriste protiv meta u “staroj” Rusiji.

Politički limiti geografske pozicije do koje sme da se lansira donirana natovska raketa sada više ne postoje. Iz Moskve reakcije su burne i svode se na poruku da proširenje zone u kojoj se koriste rakete kao što je ATACMS dometa 300 km predstavlja direktnu pretnju na koju mora da se uzvrati. U osnovi radi se o propagandnoj akciji jer je sada prilika da se podigne nivo pritiska na SAD i saveznika pre promene predsednika u Beloj kući. Zato se pravi dramatična atmosfera u odnosima između Rusije i SAD kao nikada do sada u čitavih 1.000 dana rata.

Zanemarene su neke činjenice kao što su lansiranja desetina i desetina raketa ATACMS (kalibar 610 mm, leti nadzvučnom brzinom i pada na do 300 km od vatrenog položaja lansera), po ruskoj važnoj infrastrukturi posebno na Krimu. Čini se da kod Rusa još uvek nije potpuno razvijena emocija za nove teritorije.

Zbog Bajdenovog potpisa neće doći do nuklearnog rata, iako su iz Kremlja podsetili na novi doktrinarni pristup koji predviđa da se odgovori najjačim sredstvima

Iako se formalno kaže da su neraskidivi deo Rusije, ne gleda se isto ako raketa pogodi neki aerodrom na Krimu i na to što su sada ugrožene baze i skladišta i komandna mesta u onoj Rusiji u granicama koje priznaje čitav svet. Setimo se domaće šale za registarske tablice Knina iz vremena rata – KNN se čitalo “kao da nije naš” i baš tako za rusko javno mnjenje Krim i Donbas su naravno Rusija, ali ne baš ona prava Rusija.

I do sada su ukrajinski artiljerci lansirali rakete ATACMS po ruskim bazama, koristili su britanske/francuske krstareće rakete “storm šedou” i SCALP-EG sa frontovskih bombardera i razarali su po ruskoj pozadini aerodrome, vatrene položaje raketnih sistema velikog dometa, ratne brodove, pomorske baze i sve što se vredno nađe unutar dometa projektila od tri stotine kilometara. U više navrata tukli su po avijaciji u bazama Džankoj, Belbek i ostalima po Krimu. Pokušavali su da udare po dubini dronovima ili ljudskom silom – slali su diverzante.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price