Svet

Rekli smo da nema na ler. Kako još mogu da ti pomognem?

Era besplatne ili veoma jeftine veštačke inteligencije se bliži kraju, a korisnici su već navučeni

/ Ilustracija: VP
jun 27 2026, 06:53

Podeli

Realno je bilo glupo i naivno očekivati da će obična “najvažnija tehnologija današnjice” zauvek biti dostupna baš svima, malo bolja najvažnija tehnologija onima koji mogu da izdvoje dvadesetak dolara mesečno, a baš najbolja onima koji imaju puno novca i moći.

Kako stvari stoje ovih dana, ovi poslednji neće morati da brinu, ali sve je izglednije da će prve dve grupe morati da se adaptiraju na neke nove uslove. Nije li tako uvek?

Ukratko, postoje naznake da će besplatni AI biti sve manje besplatan, jeftini paketi sve više ograničeni, a najmoćniji modeli ili preskupi za običnog korisnika ili nedostupni iz razloga koji nemaju veze sa cenom, nego sa bezbednosnim interesima i geopolitikom.

Poštovani, da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price