“Monoetničko Kosovo bi bilo najveći poraz EU na Zapadnom Balkanu. Bukvalno bi obesmislilo dosta tog što smo uradili ili pokušavamo da napravimo u regionu. To bi bio veliki udarac za našu kredibilnost i uticaj koji imamo, ili barem mislimo da imamo u regionu. Ko je od Srba želeo da napusti Kosovo, to je učinio u prethodnih 20 godina, dakle Srbi koji su odlučili da ostanu zaslužuju šansu da im obezbedimo uslove za održiv opstanak”, kaže za VP visokopozicionirani evropski diplomata odlično upućen u srpski dosije.
Nalazimo se u krucijalnoj fazi kada će se iskristalisati da li će pregovarački proces između Srbije i Kosova pod vođstvom visokog predstavnika EU Žozepa Borelja definitivno poleteti i stići do zadovoljavajućeg epiloga, ili će doživeti krah. U EU postoji određena zabrinutost u slučaju da pregovori ne urode plodom jer bi to uvelo Beograd i Prištinu, ali i čitav region u vrlo neizvestan i turbulentan period. Paradoksalno, i pored sve agresivnije i antizapadne retorike medija bliskih srpskim vlastima, predsednik Aleksandar Vučić se i dalje doživljava, od strane posrednika u pregovorima, kao konstruktivniji, razumniji, pragmatičniji pregovarač.
Evropa nije najbolje koordinisala poteze a ni usaglašavala tajming sa potezima država članica EU u Savetu Evrope sa pregovaračkim procesom Beograda i Prištine. Do sada smo se navikli na registraciju oprečnih stavova država članica EU u drugim multilateralnim organizacijama, novinu predstavlja da sada imamo različite stavove unutar jedne te iste vlade, odnosno iz najvažnije članice EU stižu disonantni tonovi.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se