Od kada se Tajvan demokratizovao i organizovao prve izbore 1996. godine, Kina pojačava zveckanje oružjem u moreuzu koji ih razdvaja, kao znak upozorenja “pobunjenom” ostrvu. Pre 28 godina, u nedelji pred prve istorijske izbore, Kinezi su sedam dana lansirali rakete u teritorijalne vode Tajvana. Tada je bilo dovoljno da Vašington pošalje dva nosača aviona i da se Kinezi primire, danas bi takav potez Amerikanaca bio protumačen kao približavanje trećem svetskom ratu. Tajvan je fundamentalno značajan za komunistički režim u Pekingu iz simboličnih, geostrateških, političkih i ekonomskih razloga.
Simbolično – u kineskoj politici simbolika igra primarnu ulogu – jer bi sa povratkom Tajpeja u zagrljaj “Zmaja” bila stavljena tačka na posledice veka poniženja, kako u Pekingu doživljavaju period od Opijumskih ratova do komunističke revolucije 1949. godine.
Sa geostrateške tačke gledišta Kina bi sa zauzimanjem Formoze postala planetarna pomorska sila i oduzela bi glavnom rivalu Sjedinjenim Američkim Državama “nepotopivi nosač aviona”, kako je definisao Tajvan pre 70 i kusur godina američki general Daglas Mekartur tokom Korejskog rata. Bez Tajvana pod kontrolom, Peking ne može da ugrozi američku talasokratiju i posledično planetarnu hegemonsku poziciju Vašingtona.
Poštovani,
Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno...Od Božića do Božića...
Akcija traje od 25. decembra do 7. januara.
Već imate nalog? Ulogujte se