Teski razgovori
Psihologija

Zašto treba voditi teške razgovore

Učimo samo iz razgovora koje vodimo i kada mislite da će razgovor ići loše, ne dajete sebi priliku da otkrijete da možda grešite

Teski razgovori Istraživanje ne govori da će svi (ili čak većina) razgovori o izazovnim temama probuditi duh topline i razumevanja / Ilustracija Freepik
okt 05 2024, 05:00

Podeli

Tekst iz magazina Psyche priredila Jelena Luković.

Ako ste nekada bili u situaciji, ili možda baš sada jeste, da odlažete pokretanje “velike teme” iz straha da će vam se obiti o glavu, nova istraživanja vas mogu umiriti. Većina verovatno ima barem jednu stvar koju želi da iznese nekoj osobi na smislen način, ali ta tema deluje previše zastrašujuće. Možda je to neka iritirajuća navika druge osobe, negativan komentar koji vam je zasmetao ili neka vest o kojoj nemate isti stav. Možda zamišljate da bi pokretanje te teme izazvalo previše napetosti ili ljutnje, pa birate da ćutite, jer – isplati se više.

Međutim, šta ako izbegavana diskusija zapravo može pomoći u rešavanju problema u odnosu ili pojasniti nedoumice? Šta ako ne bi bila ni približno teška koliko očekujete?

Ohrabrujuće, istraživanja sugerišu da je ovakav ishod često verovatan. Psiholog sa Univerziteta u Čikagu Nikolas Epli i njegove kolege više puta su otkrili da se razgovori lice u lice (čak i oni o naizgled osetljivim temama) često završe pozitivnijim iskustvom nego što ljudi predviđaju, piše Psyche.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

blackfriday

Velike price