Snaga volje
Psihologija

Zašto snaga volje ne pomaže pri donošenju odluka?

Da bismo u realizaciji odluka uspeli, važan je karakter, snaga volje, povoljne okolnosti, ali i veštine samomotivacije

Snaga volje Donošenje odluka takođe „troši voljne resurse“, jednostavno rečeno, naša voljna baterija se troši preko dana, a regeneriše se noću – snom / Ilustracija Freepik/AI
jan 07 2025, 05:00

Podeli

Nova godina je nekako uvek vreme za nove rezolucije. Ove godine počinjem da vežbam, da brinem o svom zdravlju, ići ću na sistematske preglede koje godinama izbegavam i konačno SMRŠAĆU! Pretpostavljam da navedene odluke mnogima zvuče poznato. Ipak, samo je manjina sposobna i da ih sprovede u delo do kraja! Da bismo u tome uspeli, važan je karakter, snaga volje, povoljne okolnosti… ali i veštine samomotivacije. Naglasak je na reči veštine, jer tu zaista možemo ponešto, ako ne i puno toga unaprediti!

Krenuo bih od činjenice da sama svest o značaju nekog cilja za većinu ljudi nije dovoljna. Svako ko puši, ima višak kilograma, ne ide redovno kod lekara, ne čuva pare za crne dane i sl., oličenje je slabosti ljudskog roda. Homo sapiens je kao i svako drugo stvorenje na planeti u većoj meri usmeren na trenutno zadovoljstvo no na dugoročne ciljeve. Veoma je moderno evolutivno dostignuće da nam je neposredna (kratkoročna) egzistencija zagarantovana (barem na većini tačaka naše planete) te da je ključno da brinemo o našim dugoročnim ciljevima i potrebama (a to je često u kontradikciji sa neposrednim zadovoljstvima). U svemu tome postoje individualne razlike, naravno. Neki su mnogo bolji od drugih. Pitanje je naravno šta nam sve na tom putu može pomoći. Na sreću postoje neki alati. Oni su daleko od svemogućih, ali nisu ni za zanemarivanje.


Poštovani,
Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno...Od Božića do Božića...
Akcija traje od 25. decembra do 7. januara.

Velike price