Psihosomatika
Psihologija

Zašto ne valja da “ćutiš i trpiš”?

Bes se ovde kulturološki uvek "gutao" što je onda i proizvelo to da neko može da ostane dobar samo ukoliko ga sve boli

Psihosomatika Ne želimo da dajemo mnogo a ne dobijamo dovoljno zauzvrat, ne znajući često ni šta je ono što je potrebno da dobijemo / Ilustracija Freepik
dec 25 2023, 05:00

Podeli

Kada telo kaže “ne”? Psihosomatika je u poslednjih par godina popularna tema baš zbog povećanja psihičkih i fizičkih tegoba a i zbog one navedene pretpostavke da svi moramo biti srećni i bez bolova. To je termin koji predstavlja kantu za otpatke za sve one simptome koje medicina ne zna u koju kategoriju da smesti.

To obično izgleda tako što vam doktor kaže da vam je to do stresa, i da smanjite stres, a vi pojma nemate ni šta to znači, ni kako se to smanjuje.

Suština je u tome što smo u našoj kulturi odvojili psihu od tela, te se prema telu ponašamo kao prema mašini – nečemu što nije deo nas. Sa druge strane, psihu tretiramo kao sopstveni identitet.

To je potpuno pogrešno. I telo i psiha su deo nas i nisu dve odvojene celine. Naši telesni procesi čine nas, isto kao što ih čine i moždani procesi. Međutim, zbog ovog dualizma je postalo popularno da se svi fizički problemi smatraju “stvarnim” a psihički nečim što mi izazivamo i za šta smo krivi. To dovodi do toga da je telesno ispoljavanje simptoma često jedini način da se zaštitimo od stvari koje ne želimo ili nas muče.

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price