Psihologija

Vudi Alen sindrom i psihoanaliza u njegovim filmovima

Slučaj poznat kao "Vudi Alen sindrom" predstavlja tragediju savremenog doba u kojoj mnoge karakteristike zapadnog društva doživljavaju promene od uzdizanja i blagodeti do potpunog kolapsa, kao što je slučaj glavne junakinje Jasmin u filmu "Nesrećna Jasmin" koji ove godine beleži deset godina od premijere

“Blue Jasmine”, snimanje filma: Kejt Blanšet, Vudi Alen i Alek Boldvin / LMK / Landmark / Profimedia
apr 07 2023, 06:00

Podeli

Za Vudija Alena se kaže da je jedan od najdugovečnijih pacijenata psihoanalize. Prema njegovim biografima, na “kauč” je prvi put legao još davne 1963. godine. I od tada psihoanaliza postaje način života kome je i danas ostao dosledan. Shodno tome je nesumnjivo jedan od najistaknutijih filmskih reditelja koji je toliku pažnju u svom radu posvetio upravo ovoj psihoterapijskoj paradigmi. Zapravo, rad ovog njujorškog reditelja je zasnovan na nizu formalnih, narativnih i tematskih konstanti kroz koji se često provlači komični ton, u kojima su koncepti poput emocionalne nestabilnosti i njenog psihoterapijskog tretmana snažno predstavljeni. Frojd, Edip, incest, anksioznost, depresija, neuroza i psihoza, krivica i stid, paranoja i narcisističke povrede, terapijske seanse, sve su ovo elementi koji se pojavljuju kao Alenov prirodni etar i svakodnevni diskurs, i koje on, kao filmski stvaralac, sistematski, na zabavan način povezuje sa svetom psihoanalize.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price