IIt Ends With Us
Psihologija

Šta o nasilju (ne) učimo iz „It Ends With Us“?

Tema nasilja ne može se obrađivati jednostrano, ali je vreme da razmislimo o rešenjima

IIt Ends With Us Nakon slučajnog susreta sa šarmantnim neurohirurgom, Lili Blum (Blake Lively) ubrzo ulazi u intenzivnu vezu koja polako počinje da pokazuje elemente nasilja, što podseća na odnos njenih roditelja / Supplied by LMK / Landmark / Profimedia
avg 23 2024, 08:00

Podeli

Na moj post na društvenim mrežama u kom preporučujem film „Sa nama se završava“ javila se jedna dama koja je (poslavši neki link) rekla da se neki ne bi složili sa mnom. „Pa to je odlično“, odgovorih joj.

Uvek je dobro kada neko ostvarenje izaziva puno reakcija. Pomera nas iz ušuškanog mesta naših uverenja. Daje nam nove perspektive, i otvara nova pitanja.

Zato me je posebno zainteresovao ovaj film: želela sam da vidim gde su sporne tačke. Tu gde se podigla prašina je mesto na koje ne zalazimo često, pa eventualno nekom prilikom vidimo šta se sve tu skupilo. Osnovno sredstvo čišćenja ovde jeste svesnost. Kada su mišljenja jako podeljena, postoje polarnosti koje nisu integrisane. Tako izgleda svaki proces rasta, prolazimo kroz ekstreme i sukobe mišljenja, dok ih ne integrišemo. Dok ih ne pomirimo, i ne nađemo onu čuvenu istinu za koju kažu da se nalazi „na pola puta“. U svakom slučaju smo joj bliži onda kada imamo manje ekstrema – od čega smo izgleda još uvek daleko.

Film govori o devojci Lili Blum (Blake Lively), koja se seli u Boston kako bi ostvarila svoj životni san o otvaranju cvećare. Nakon slučajnog susreta sa šarmantnim neurohirurgom, ubrzo ulazi u intenzivnu vezu koja polako počinje da pokazuje elemente nasilja, što podseća na odnos njenih roditelja.

Mogla bih reći da film obiluje nekim naivnim momentima, slučajnostima i bajkovitim koincidencijama. Međutim, ako uzmemo u obzir složenost ove teme, kao prioritet bih odabrala smelost da se ona obradi, i to na način koji će postaviti ključne elemente na platno, i objasniti ih u meri koja nam omogućava da razumemo pozadinu, i pratimo nit koja obuhvata i jednu i drugu stranu u odnosu, tj. kako nas „nesvesni šabloni mogu razbijati dok mi ne razbijemo njih“, kako i piše u opisu ovog dela.

Uvek sam govorila o tome da se tema nasilja ne može obrađivati jednostrano: tako što ćemo iz straha forsirati samo onu tamnu stranu kako bismo osvestili osobu koja je sa nasilnikom – da ode.

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price