Tuširajući se tokom jutra, tih nekoliko minuta ukoliko ste se razbudili, ili kasnije tokom doručka ili ispijanja kafe razmišljaćete o poslu, o sastanku koji vas čeka, o ispitu, o već dugo iščekivanom susretu sa nekim, preletećete dnevni raspored i promisliti o svemu tome. U jednom trenutku ćete to svakako učiniti. Možda je raspored toliko gust da treba ugurati sve u njega. Sve osim trenutka “biti srećan”.
Sve što imamo napravljeno je da nas učini, između ostalog, i srećnijima, i očekujemo da se sreća pojavi kao naručena pica.
Kada smo još deca, drugi upravljaju našom srećom, kaže Barbara Fridrikson, psiholog sa Univerziteta Severna Karolina: prvo roditelji, pa onda prijatelji. A onda odrastemo, i niko nam ne govori kako da učinimo da dan bude dobar. I tu je jedan trik: treba ostati srećan dok balansiramo između posla, dece, računa i još više posla.
Prema Harvardovoj studiji, sreća privremeno zamire kada žene napune oko 40 godina i ponovo se javlja oko pedesete godine. Za muškarce se taj pad javlja oko 52. godine. Niko još nije sasvim objasnio zbog čega je to tako, ali veruje se da žene, recimo, najviše zanemaruju sebe u tim godinama, rastrzane između svih obaveza i onoga što se zahteva od njih, odgajanja dece i negovanja ostarelih roditelja, i tada se možda osećaju kao da život prolazi pored njih, kaže Vivijan Diler, klinički psiholog iz Njujorka.
Ali tu je uvek isti savet kao i kod uputstva u avionu: “stavite prvo sebi kiseonik”, tj. prvo morate vi biti srećni.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se